יום שלישי, 20 בספטמבר 2016

"למה אמרת כי סיפרת רק חייך" - רחל המשוררת וזלמן שזר

היום, 20 בספטמבר 2016, מלאו 126 שנים להולדתה של רחל בלובשטין היא רחל המשוררת.  סיפורים רבים נקשרו לדמותה המיתולוגית של המשוררת רחל. אחד מהידועים שבהם הוא סיפור קשריה עם זלמן שזר, לימים הנשיא השלישי של מדינת ישראל.  האם היה זה רומן אהבה בין גבר נשוי לאישה  בלתי נשואה כפי שנטען, או אולי יחסי קרבה אפלטוניים שנבעו מהחיבה ההדדית ומתחומי העניין המשותפים כפי שאומרים אחרים? קשה לדעת. אולם תהיה אשר תהיה האמת, ברור שבין השנים שררו יחסי קרבה הדוקים, וכי תרומתו של זלמן שזר להתפתחותה הספרותית של רחל הייתה עצומה. שזר הוא במידה רבה האחראי לכך שרחל בלובשטיין מוכרת היום כ"רחל המשוררת"; הוא דאג לפרסם לעתים קרובות שירים ורשימות ספרותיות שכתבה במוסף התרבות של העיתון "דבר", תרגם משיריה ליידיש ופירסמם בעיתונות יהודית באמריקה וערך את ספרי שיריה.
לרגל צאת ספר שיריה הראשון, "ספיח" ב-1927, כתב שזר פתק לרחל וביקש ממנה לשלוח לו משיריה לפרסום בעיתון:
רחל יקירה, לכבוד "חג הספיח"  החלטתי לשנות את דברנו [העיתון "דבר"] ולהביא במוסף זה את "ספר שירי". ובתור בן זוג לו הייתי רוצה להביא את הזמר "לך ועליך". שלחי נא אותו לי, כי זמר זה איננו אתי. מברכך כל היום, ז.

     ב-2013 פרסם ארכיון המדינה באתר האינטרנט שלו צרור מכתבים שכתבה רחל המשוררת לידידתה שולמית קלוגאי ונמצאים באוספיו. במכתבים עולה מדי פעם שמו של זלמן רובשוב (שזר). רחל שמחלתה הלכה והחמירה עברה משברים קשים ושבה וספרה לידידתה על החלטתה להפסיק ולכתוב שירים. מן המכתבים עולה שמי שהשפיע עליה להמשיך ולכתוב היה זלמן רובושוב. הנה למשל קטע ממכתב לשולמית ובו היא מספרת על זלמן שמגיע לביתה ושולה ממחברתה "איזה דג קטן" (שיר)   ( המכתב משנות העשרים המאוחרות):
   המשוררת רחל נפטרה ב-16 באפריל 1931. היא נפטרה אלמונית למדי, אולם בשנים שבאו לאחר מכן הלך והעצים המיתוס של "רחל המשוררת", והוא חי וקיים עד ימינו. מי שתרם רבות לטיפוח המיתוס היה זלמן שזר שלא הפסיק להתאבל על מותה עד יומו האחרון, והרבה לכתוב ולדבר על רחל. הנה למשל שיר שכתב ב-20 בנובמבר 1949 בשכבו בבית החולים בילינסון כפרפרזה על שירה "רק על עצמי לספר ידעתי":
למה אמרת כי ספרת/רק חייך/ורק סודותיך הסתרת שם/ודי. הנה בקרני היום רך שיריך/והנה: שמרת שם,שזרת שם/חיי
משתתפי הלוויה של המשוררת רחל ליד קברה בקבוצת כנרת, 17 באפריל 1931. עומד מימין לקבר זלמן רובשוב (שזר). ארכיון העבודה, מכון לבון

תגובה 1:

ALIZA ACHAZYAH אמר/ה...

אני מצטער לשים את זה באינטרנט אבל אין לי ברירה. האם מעולם לא האמנתי בקסמי אהבה או כשפים, עד שפגשתי את הקוסם ההוא כשביקרתי את חברתי באיזורי לפסגה עסקית השנה. אני פוגש אדם בשם ד"ר ALABA היה באמת חזק, והוא יכול היה לעזור בכישופים שיחזירו את האבודים, אוהבי כסף, קסמים, קסמים או קסמים לעבודה טובה או אושר. אני שמח עכשיו. אני מעיד כי האיש שרציתי להתחתן עזב אותי 5 שבועות לפני החתונה וחיי התהפכו כי מערכת היחסים שלנו נמשכה 3 שנים. באמת אהבתי אותו, אבל אמו הייתה נגדנו ולא הייתה לה עבודה בתשלום טוב. כשפגשתי את הקוסם הזה, סיפרתי לו מה קרה והסברתי לו את המצב. בהתחלה הייתי מהססת וחשדנית, אבל פשוט ניסיתי. ובתוך יומיים, כשחזרתי לגרמניה, חבר (כיום בעל) התקשר אליי ובא אלי והתנצלתי שהכל הוסדר עם אמו ומשפחתו וקיבל ראיון עבודה חדש להתחתן. לא האמנתי כי ד"ר ALABA פשוט שאלה את שמי ושם חברתי וכל מה שרציתי. ובכן, עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו השתפרו הרבה יותר. הדואר האלקטרוני שלו הוא: עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה וחיינו הפכו הרבה יותר טובים. הדואר האלקטרוני שלו הוא: עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה וחיינו הפכו הרבה יותר טובים. הדואר האלקטרוני שלו הוא: dralaba3000@gmail.com אתה יכול גם להעביר לו WhatsApp בכתובת +2349071995123.