יום שני, 29 באוגוסט 2016

ראש הממשלה יצחק שמיר - איש השנה של מגזין בריאות ותרבות גוף

כבר סיפרנו כאן על כמה אירועים דרמטיים שקרו בקיץ 1991, שנת מפנה בהיסטוריה של המזרח התיכון. במסמכי הארכיון ניתן למצוא עדות גם לרגעים פחות רציניים באותה שנה, כמו  המסמכים שלפנינו המבשרים על בחירתו של ראש הממשלה, יצחק שמיר, איש נמוך קומה ולא מרשים בהופעתו,  לאיש השנה של כתב העת האמריקני לבריאות ותרבות הגוף "Muscle Training Illustrated" וזאת בזכות עמדתו העיקשת והנחושה במהלך מלחמת המפרץ הראשונה.


 במהלך המלחמה נערכה התקפת טילי סקאד על ישראל שגרמה נזק רב והיה חשש שתפגע בכוח ההרתעה שלה. שמיר עמד מול לחץ כבד להגיב על ההתקפה העיראקית, אולם הוא נמנע מלעשות זאת, מתוך ידיעה שתגובה ישראלית תפורר את החזית של מדינות ערב המתונות, ארצות הברית ובעלות בריתה שנלחמו בסאדם חוסיין.


דיירים מתבוננים בנזק שנגרם לבית ברמת גן בעקבות נפילת טיל סקאד, 26 בינואר 1991
צילם נתן אלפרט, לע"מ


עמידתה של מדינת ישראל ושל יצחק שמיר באופן אישי, זכו להערכה רבה מצד ראשי מדינות והציבור בעולם. אחד הביטויים להערכה זו היה, כאמור,  בחירתו של שמיר ל"איש השנה" של כתב העת. במסמך נאמר כי מייסד ומו"ל כתב העת, דן לורי, (יהודי במוצאו), יגיע לישראל בראשית יולי 1991 כדי להעניק  לשמיר את אות הכבוד. בלשון ההודעה, אות הכבוד מוענק פעם בשנה ל"אישיות המדגימה כוח, חכמה ואומץ לב בפני מצב מאתגר". בין הזוכים בעבר היו הנשיא רונאלד רייגן, ראשי הממשלה לשעבר מנחם בגין ושמעון פרס וכמה כוכבי הוליווד. דן לורי נחשב מחלוצי תחום תרבות הגוף בארצות הברית וזכה לפרסים בתחרות "מר אמריקה".ראש הממשלה שמיר בסיור במועדון ספורט בפתח תקווה, 1988
צילמה מגי איילון, לע"מ


דוברו של שמיר, אבי פזנר אמר שמדובר בפרס נחמד מאד. "זה גרם לו קצת לצחוק".

אין תגובות: