יום חמישי, 23 ביוני 2016

חמישים שנה לביקורו של ראש הממשלה לוי אשכול באפריקה

פגישת עבודה של ראש הממשלה לוי אשכול (מימין, בין אורי לוברני ליעקב הרצוג) עם נשיא אוגנדה מילטון אובוטה, אנטבה, 13 ביוני 1966. צלם משה פרידן, לע"מ


בימים הקרובים יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור באפריקה. לרגל ביקור זה אנו מעלים פוסט על הביקור הראשון שקיים ראש ממשלת ישראל באפריקה. היה זה לוי אשכול שיצא ביוני 1966 לביקור במדינות אפריקה. ביקור זה היה אחד השיאים במדיניותה של ישראל בשנות החמישים והשישים להתקרב למדינות החדשות שקמו באפריקה השחורה.

אשכול טס לאפריקה דרך פריז. באפריקה חיכה לו מטוס תובלה מדגם "סטרטוקרוזר" של חיל האוויר ובאמצעותו דילג ממדינה למדינה. במשך שבועיים ביקר אשכול במדינות הבאות: סנגל, חוף השנהב, ליבריה, קונגו (קינשסה), הרפובליקה המלגשית (מדגסקר), אוגנדה וקניה. ברוב המדינות נאם אשכול בפרלמנט המקומי ונשא נאום דומה. בין השאר ציטט דברים שכתב בנימין זאב הרצל ב-1898:


דברים אלה של אשכול באו להבהיר שאין בכוונתה של ישראל להפוך למעצמה נאו-קולוניאלית המבקשת לשעבד מחדש את מדינות אפריקה לאחר שזכו בעצמאות - כפי שנחשדו מדינות אחרות במערב. לקריאת נאומו המלא של אשכול ראו בכרך ההנצחה של ארכיון מדינה, עמ' 509-507. 

ב-19 ביוני 1966 דיווח אשכול לממשלה על ביקורו באפריקה. ראו עמ' 30-2 בסריקת הישיבה המופיעה באתר ארכיון המדינה.

יש לציין שבקיץ 1967, לאחר מלחמת ששת הימים, עמדו רוב מדינות אפריקה השחורה לצדה של ישראל ומנעו קבלת החלטה אנטי ישראלית בעצרת האו"ם שכונסה לאחר המלחמה.

אין תגובות: