יום חמישי, 14 באפריל 2016

60 שנה להצבת פסל המנורה ליד הכנסת - מתנת הפרלמנט הבריטי

פסל המנורה, גבעת רם, 12 בינואר 2005. צילם משה מילנר, לע"מ

ב-15 באפריל 1956 בשעה 17:45, בתום יום הזיכרון לחללי מלחמת העצמאות ועם תחילת חגיגות יום העצמאות השמיני, התקיים בסמוך לבניין הכנסת דאז, "בית פרומין", במרכז ירושלים, טקס בו מסרו ידידי ישראל בפרלמנט הבריטי ליושב ראש הכנסת יוסף שפרינצק  מנורה בת שבעה קנים - פסל מרשים בגובה של למעלה מ-4 מטרים ועליו חקוקים אירועים מרכזיים בתולדות עם ישראל. שגריר בריטניה סיר ג'ון ניקולס השתתף בטקס.
להלן סרט חדשות של "יומן כרמל" המתעד את הטקס (אחרי דקה):


היזמה למסירת פסל מנורה לכנסת הייתה של לורד אדווין סמואל (בנו של הרברט סמואל, הנציב העליון הראשון) ושל מנהיג המפלגה הליברלית בבית הנבחרים הבריטי קלמנט דייוויס. כ-400 חברי פרלמנט ואישי ציבור נוספים בבריטניה תרמו 20,000 לירות סטרלינג (פאונד) למימון המנורה שהוכנה על ידי הפסל היהודי-בריטי יליד גרמניה בנו אלקן. במונחים של עצמה כלכלית (economic power) הסכום 20,000 לירות סטרלינג בשנת 1956 מקביל לסכום של 8,180,880 ש"ח היום.
בעת הכנת פסל המנורה התעוררה בעיה הלכתית בשאלה אם מותר להכין אותה. הרב הראשי האשכנזי יצחק אייזיק הלוי הרצוג ביקש מגיסו, הצייר דוד הילמן שהתגורר בלונדון, שישגיח על הכנת המנורה בידי אלקן. ב-16 באוקטובר 1952 כתב הילמן לרב הרצוג  ואישר שהעביר לאלקן את ההוראות הבאות:
"1. שלא יהי שום מקום לצקת שמן בתוכו.
2. ולא יהי שום פריצות בגופים [המפוסלים] ועל המקומות האלו יהיו מכוסים במלבוש.
3.  והמנורה תהי יצוק על ידי נכרי ולא ישראל. ואני אעבור עמו [עם אלקן] על כל גוף וגוף יחדיו שלא תהי שום טענה" (אוסף הרב הרצוג, תיק פ-4243/4).
הפסל הוצב אז ב"בור שיבר"  שנקרא אז רשמית "גן הכנסת". שמו של הגן שונה והוא נקרא כעת רשמית "גן המנורה" אך ידוע בפי הירושלמים כ"גן הסוס" בגלל פסל של סוס שהוצב שם ב-1997. באוגוסט 1966 עברה הכנסת למשכן הקבע שלה בגבעת רם. בעקבות זאת הועבר הפסל למקומו הנוכחי בגבעת רם.
ב-10 במאי 1956, זמן קצר לאחר טקס מסירת המנורה, צילם יהודה אייזנשטרק את המנורה במספר צילומים ואלה הופקדו בארכיון המדינה. במלאת שישים שנה לטקס אנו מפרסמים שבעה מצילומיו של אייזנשטרק.
פסל המנורה בגן שיברקטעים שונים מהמנורה

לוחית ההסבר שהוצבה ליד המנורה

לעיון בתערוכת צילומי ילדים באתר ארכיון המדינה אשר צילם אייזנשטרק לחצו כאן.

אין תגובות: