יום שלישי, 8 בדצמבר 2015

אמרה או לא אמרה? 37 שנים לפטירתה של גולדה מאיר


היום מלאו 37 שנים לפטירתה של ראש הממשלה גולדה מאיר.
גולדה נחשבת לדמות שנויה במחלוקת בחברה הישראלית. בין הטענות שהועלו נגדה, היו גם טענות הנוגעות ליחסה לתנועת הפנתרים השחורים ולמה שהם סימלו.
במאי 2013, פרסם ארכיון המדינה בלוג הדן בשאלה, האם גולדה אמרה או לא אמרה: כי 'הפנתרים אינם נחמדים'.
בהמשך לאותו בלוג, אנו מביאים התבטאות נוספת שנויה במחלוקת הנוגעת ליחסי העדות בישראל ודן בשאלה האם גולדה אמרה: 'שמי שלא מדבר אידיש אינו יהודי'.

כרזה בנוסח 'גולדה למדי אותנו אידיש' הונפה בהפגנת הפנתרים השחורים ביולי 1971. אמירה זו,  עוררה הדים בחברה הישראלית.'חזית המקופחים', תל אביב, 9 באוקטובר 1972, צילם: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתיתבינואר 1971, במהלך טקס הענקת אזרחות כבוד של העיר חיפה לראש הממשלה מאיר, נשאה גולדה דברים. היא הגדירה בדבריה את העלייה מברית-המועצות כנס התחייה הלאומית בקרב יהודי ברית המועצות. בהמשך דבריה התייחסה לשואה שפקדה את קהילות ישראל באירופה והשמידה אותן, ועל כן אמרה כי יש לשמור מכל משמר על המורשת התרבותית העשירה והמגוונת שצמחה באלפי קהילות אלו שנכחדו בכתב ובעל פה בשפה האידית. דבריה סולפו ונטען כי אמרה "שמי שאינו יודע אידיש אינו יהודי..". האמירה שיוחסה לה  גררה מכתבים מאזרחים רבים ובהן שאלות שהעמידו אותה בעמדת התגוננות.
בחודשים הקרובים יצא לאור כרך ההנצחה להנצחת זכרה של ראש הממשלה גולדה מאיר. בכרך מובא מכתב תשובה של מאיר מה-26 ביולי 1971, למכתבה של רות שבתאי ששאלה אותה אם אכן אמרה את הדברים. גולדה הכחישה  את הנאמר והסבירה שכל כוונתה היתה לציין את המורשת המפוארת של הקהילות היהודיות באירופה שנשמרה בשפת האידיש, ולהציע שבני אותן הקהילות ילמדו את השפה הזו כדי שיכירו את מסורת הוריהם. עוד הוסיפה ואמרה מאיר "...כי ראוי ורצוי שיוצאי ארצות המזרח ויוצאי ארצות אירופה כאחד יעשו לשמירת ערכי התרבות והרוח של קהילת מוצאם..."
כדי לאשש את טענתה אמרה כי תעמוד על כך שילדיה ילמדו את שפת האידית שכן היתה זו לה שפת אם ולא ייתכן שבני הדור הבא לא ידעו שפת הוריהם. [תעודה 1]תגובה 1:

Naomisamuel אמר/ה...

נפגעתי ושבורת לב כשבעיה גדולה מאוד קרתה בנישואים שלי לפני 7 חודשים, ביני לבין בעלי. כל כך נורא שהוא לקח את התיק לבית המשפט לגירושין. הוא אמר שהוא לעולם לא רוצה להיות איתי שוב ושהוא לא אוהב אותי יותר. אז הוא ארז מהבית וגרם לי ולילדים שלי לעבור הרבה כאב. ניסיתי כל דרך אפשרית להחזיר אותו, אחרי הרבה תחנונים, אבל הכל ללא הועיל. והוא אישר שהוא קיבל את ההחלטה שלו, ושהוא לא רצה לראות אותי שוב. וכך ערב אחד, כשחזרתי מהעבודה, פגשתי את חברתי הוותיקה שחיפשה את בעלי. אז הסברתי לו את כל הדברים, והוא אמר לי שהדרך היחידה להחזיר את בעלי היא לבקר קוסם בשביל לחש, כי זה באמת עבד גם בשבילו. אז אף פעם לא האמנתי בקסם, אבל לא הייתה לי ברירה אלא למלא אחר עצתו. לאחר מכן הוא נתן לי את כתובת האימייל של מטיל הכישוף שהוא ביקר. (drapata4@gmail.com) אז למחרת בבוקר שלחתי דואר לכתובת שהוא נתן לי, והקוסם הבטיח לי שאקבל בעל תוך שלושה ימים. איזו אמירה מדהימה!! אף פעם לא האמנתי, אז הוא דיבר איתי ואמר לי כל מה שאני צריך לעשות. ואז יומיים, באופן כל כך מפתיע, בעלי שלא התקשר אליי ב-7 החודשים האחרונים התקשר אליי להודיע ​​לי שהוא חוזר. כל כך מדהים!! אז הוא חזר באותו יום, עם הרבה אהבה ושמחה, והתנצל על טעותו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדיי. ואז מאותו יום, הקשר שלנו היה עכשיו חזק יותר ממה שהיה קודם, בעזרת הגלגל. לכן, אני אמליץ לך, אם יש לך בעיות, צור קשר עם DR APATA, אתה יכול גם להגיע אליו באמצעות gmail: (drapata4@gmail.com) או באמצעות WhatsApp או Viber בכתובת: (+66 81 302 8552).