יום שלישי, 20 בינואר 2015

רצח קנדי - מבט מישיבות הממשלה 1963


ארכיון המדינה נערך להקמת אתר אינטרנט חדש שיעמיד לרשות הציבור אוספי ארכיון רבים. במהלך ההכנות אנו עובדים על אוסף סטנוגרמות מישיבות הממשלה בין 1948 ל-1967. להלן קטע משנת 1963- בנושא רצח נשיא ארה"ב ג'ון קנדי.

ישיבה י' שהתקיימה בתאריך 24/11/1963 נפתחה בדברים על מות נשיא ארה"ב ג'ון פיצ'גרלד קנדי, כאשר ראש הממשלה לוי אשכול, נשא דברים לזכרו: "קנדי המנוח היה אישיות קורנת ושופעת, שופעת מרץ וחריצות ורצון לנהוג העולם לקראת הרתעה ממלחמה – ושלום, נאבק בארצו לשוויון ללא הפליות...היה איש בראשית דרכו...היה ידיד לישראל ולמדינתו". בהחלטתה הכריזה הממשלה על 3 ימי אבל רשמיים (כולל הורדת דגלי לאום לחצי תורן), ונשיא המדינה טס לארה"ב להשתתף בהלוויה.
בישיבה שהתקיימה כשבוע לאחר רצח קנדי, ישיבה י"ב בתאריך  1.12.63, הדברים נשמעו קצת אחרת. שרת החוץ גולדה מאיר פתחה בדברים על דמותו של קנדי: "אולי אגיד רק מלים אחדות על מות קנדי ומה שהיה אחרי זה. כל אחד שהיה באמריקה בזמן האחרון, הרגיש שזה איזה זמן היו לו (לקנדי) מתנגדים רבים. גם בתוך המפלגה שלו, כל הדרום כמובן. הייתה גם בחוגים ידועים קצת אכזבה. למשל ראיינה אותי עיתונאית של הטלויזיה א.ב.ג. (ABCׂׂ) רק ימים אחדים לפני הרצח, בגמר הראיון היא שאלה אותי, מה את חושבת על קנדי. אמרתי לה, שאני אינני אמריקאית, לא הכנסתי אותה לויכוח הגדול, אמרתי לה מילים אחדות, זה היה אוף דה רקורד. היא אמרה: אני מאד מאוכזבת, הייתי בעדו, הוא לא עשה שום דבר...הוא אינו כמו רוזוולט שהיה בא לעם, מכניס את העם לבעיות, היה יחס בין רוזוולט ובין העם, לא כך קנדי, הוא יושב לו מרחוק".

בישיבה זו התדיינו המשתתפים על השלכות הרצח על מדינת ישראל בפרט. שוב עולה מבין השורות סוגיית יחסי ארה"ב עם ישראל בעידן הנשיא החדש לינדון ג'ונסון. שרת החוץ שואלת:  "בתוך כל האבל שלפנינו, עמדה השאלה מה יהיה, האם ישתנה איזה דבר או לא ישתנה?" ואז מצטטת את דברי ג'ונסון:   "הוא (קנדי) היה ידיד גדול שלכם, את יודעת שגם אני ידיד". גולדה מאיר מביאה גם את דברי פיליפס טאלבוט - עוזר מזכיר המדינה לענייני המזרח התיכון ודרום אסיה ,(ולדברי גולדה מאיר "לא הידיד הכי גדול"( אל נשיא מדינת ישראל:  "הנשיא קנדי היה ידיד גדול של ישראל, אני רוצה שאתה תדע ותגיד זאת לעמך - לא יהיה שינוי".  וכן ציטוט שלדברי גולדה מאיר עדיף שלא יפורסם בעיתונות : "טאלבוט הוסיף ואמר: אם יהיה כל שינוי שהוא זה יהיה לטובה, אם בכלל יהיה שינוי זה יהיה יתר הידוק היחסים".
בהמשך ישיבה זו מובאים נושאים מעניינים לא פחות כגון דברים על רצח לי אוסווואד בידי ג'ק רובי, (שהצליח להיכנס למתחם המשטרה עם נשק); השפעת מותו של נשיא ארה"ב על האזרחים; תיאור אלמנת הנשיא. להמשך קריאת ישיבת הממשלה לחצו כאן (בעמודים 17-7). בתאריך 18 בנובמבר 2013, במלאת 50 שנה לרצח קנדי העלה ארכיון המדינה פירסום רחב ב"תעודה ברשת", ובו גם התייחסות לישיבת ממשלה זו ולישיבה נוספת, להלן הקישור.

אין תגובות: