יום שלישי, 27 במאי 2014

לכבוד יום שחרור ירושלים

הימים ימי המתח של מלחמת ששת הימים. בישיבת הממשלה הדחופה שהתכנסה בתחילת המלחמה דנו חברי הממשלה במצב הקרבות בחזיתות הדרום, המרכז והצפון, וכן במצבה של העיר ירושלים. השר מנחם בגין ציין כי הזהירו את הירדנים לא לפתוח בהתקפה, וכן אמר "אני חושב שאנחנו עומדים בפני שעת כושר שעוד לא הייתה לנו דוגמתה בשביל המעשה הזה של העיר העתיקה". מצורף בזאת קטע מפרוטוקול של ישיבות הממשלה מתאריך 5.6.1967, בשעה 19:00 בערב (מתוך פרוטוקולים של ישיבות הממשלה, ארכיון המדינה).

כ"ח באייר תשכ"ז, 7 ביוני 1967, יומה השלישי של מלחמת ששת הימים. בגזרה הירדנית, לאחר הפגזה כבדה מצד ירדן על ירושלים, הסתערו חיילי חטיבת הצנחנים במילואים (חטיבה 55) על העיר, שחררו את העיר העתיקה של ירושלים ואת הכותל המערבי והשתלטו עליה. במהלך שחרור העיר, החיילים הנרגשים נכנסו להר הבית והניפו את דגל ישראל. הקרב בירושלים נחשב לאחד הקרבות הקשים ביותר במלחמה, ואחד משיאיה של מלחמת ששת הימים. הכותל המערבי והר הבית חזרו לידי שלטון יהודי לאחר 1897 שנות שלטון זרים, והעיר אוחדה. להלן תצלומי חיילים זמן קצר לאחר כיבוש העיר:

         חיילי צה"ל נושקים לאבני הכותל המערבי לאחר שחרור העיר העתיקה. צלם: דן פורגס, לע"מ.
מסדר צנחנים חיילי צה"ל לאחר שחרור העיר העתיקה. צלם: דן פורגס, לע"מ.

חיילי צה"ל על הר הבית. צלם: דן פורגס, לע"מ.


חיילי צה"ל ליד שער האריות, לאחר שחרור העיר. צלם: דן פורגס, לע"מ.
ב-9 בינואר 1968, קבעה מועצת הרבנות הראשית את יום כ"ח באייר "כיום הודיה לקב"ה על הניסים שקרו באותו יום ועל שחרורה של ירושלים". ארבעה חודשים מאוחר יותר, ב-12 במאי 1968, קבעה הממשלה את כ"ח באייר, יום שחרור ירושלים, כיום חגה של ירושלים. בשנת 1998, במלאת 30 שנה לשחרורה ואיחודה מחדש של עיר הבירה של ישראל, העניקה הכנסת ליום זה מעמד בחקיקה באמצעות "חוק יום ירושלים התשנ"ח".
יום החג הלאומי שנקבע לציון איחודה של ירושלים, מצוין בטקסים חגיגיים בירושלים ומחוצה לה, צעדות ואירועים שונים בירושלים. כמו כן מציינים בטקסי זיכרון ממלכתיים את החללים שלחמו ונפלו בירושלים במלחמת ששת הימים. להלן תצלום צעירים צועדים בצעדת ירושלים לאורך חומות העיר העתיקה, במסגרת חגיגות ה-50 למדינת ישראל, צלם: עמוס בן-גרשום, לע"מ.


 

אין תגובות: