יום רביעי, 14 במאי 2014

כרך ההנצחה לראש הממשלה השישי של ישראל - מנחם בגין, יוצא לאור

סדרת כרכי ההנצחה יוצאת לאור מתוקף חוק הנצחת זכרם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה, התשמ"ו - 1986. על-פי החוק, מוטל על ארכיון המדינה לכנס את החומר התיעודי של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה ו"לפרסם את מבחר נאומיו, הרצאותיו וכתביו" של כל נשיא וראש ממשלה שהלכו לעולמם.

בספר מוצגת השקפת עולמו של ראש הממשלה, ועיקרו מוקדש לתקופת ראשות הממשלה. למרות התפקיד התובעני, ראה בגין חשיבות רבה במענה לכל אזרח ישראלי או תושב חוץ לארץ שפנה אליו. במכתב תשובה ששלח זמן קצר לאחר הודעתו לנשיא על הרכבת ממשלתו השנייה בחודש אוגוסט 1981, התוודה כי רק לעיתים נדירות ביקש ממנהל לשכתו להשיב בעבורו. "גם פגישה אישית איננה בלתי אפשרית, חתם, נהפוך הוא". מסמך זה אינו מופיע בספר, המכיל בסך הכל 191 תעודות נבחרות מאוסף עצום של כתביו ומאמריו. עורכי הכרך: פרופ' אריה נאור וד"ר ארנון למפרום. ראו הרחבה נוספת בעלון המידע.
להזמנות ניתן לפנות אל 
ליה בן צבי 
ארכיון המדינה, משרד ראש הממשלה
קריית בן גוריון, בניין ג
ירושלים 9195017
טלפון: 02-5680633
פקס: 02-6799532
דואר אלקטרוני: leya@archives.gov.il

במהלך השנה האחרונה ציינה מערכת החינוך בישראל '100 שנה להולדת בגין'. אף הארכיון ציין תאריך זה בקובץ פרסומים שעלו בשנים האחרונות בבלוגים בעברית ובאנגלית. 

פרסום מיוחד וחדשני נוסף שהעלה הארכיון לאחרונה, עוסק בסיפור הסכם השלום בין ישראל ומצרים ומתאר במסמך מקיף ומרתק את השלבים שעובר ראש הממשלה בגין עד החתימה על ההסכם. לראשונה, הגיש ארכיון המדינה את הפרסום לציבור בשלושה פורמטי הצגה שונים - אפליקציה חווייתית וידידותית למשתמש להורדה לטאבלטים ולצפייה באינטרנט, ופרסום מלא באתר הארכיון. גישה לכל אחד מאלו ניתן למצוא כאן.

אין תגובות: