יום שבת, 11 בינואר 2014

אריאל שרון, 2014-1928, ראש הממשלה האחד-עשר של ישראל - שלושה סרטי וידאו מתקופת שירותו הצבאיאלוף פיקוד הדרום אריאל שרון נותן הסבר לראש הממשלה לשעבר דוד בן-גוריון בעת ביקורו בגבול המצרי ליד תעלת סואץ, 27.1.1971, צילום: דובר צה"ל


בשבת י' בשבט תשע"ד, 11 בינואר 2014, לאחר שמונה שנים שבהן היה שרוי בתרדמת הלך אריק שרון לעולמו.  אריאל (אריק) שרון שילב בדמותו עשייה פוליטית ומדינית ענפה לצד קריירה צבאית עשירה. שרון היה ראש הממשלה האחד-עשר של מדינת ישראל, שר בממשלות ישראלחבר כנסת מטעם הליכוד, מייסדמפלגת קדימה ויושב הראש שלה. לפני כניסתו לחיים הפוליטיים היה איש צבא, ממפקדי הצנחנים, מקים יחידה 101, מפקד אוגדה במלחמת ששת הימים,  ראש מה"ד ואלוף פיקוד הדרום.

לזכרו של שרון מפרסם ארכיון המדינה שני קטעי וידאו וקטע אודיו אחד מתקופת שרותו הצבאי ובעיקר מתקופת היותו אלוף פיקוד הדרום. בדצמבר 1969 התמנה אריק שרון לפקד על החזית הדרומית של מדינת ישראל. שרון נכנס לתפקיד בעיצומה של מלחמת ההתשה שהתנהלה לאורך תעלת סואץ, ופעל כדי להקנות לצה"ל שיטות הגנה דינמיות יותר לעומת הגישה הסטטית שייצג קו בר-לב. באוגוסט 1970 הושגה הפסקת אש בין ישראל למצרים. ב-1971 החל שרון במבצע רחב למיגור הטרור ברצועת עזה. בשיטות פעולה אגרסיביות ובמדיניות של יד קשה, שזכתה גם לביקורת לא מעטה, הביא לרגיעה ברצועה ולמיגור כמעט מוחלט של פעילות הטרור בה. שרון שימש בתפקיד עד יולי 1973 עת החליפו שמואל גונן (גורודיש).

רשימת הסרטים:

1.      ביקור שר הביטחון משה דיין בחזית הדרום בעת מלחמת ההתשה. דיין מלווה באלוף פיקוד הדרום אריאל שרון מבקרים במוצב בתעלת סואץ. דיין מתחקר את מפקד מוצב על ההפגזות המצריות באותו יום. דיין ושרון נכנסים למוצב ודיין צופה במשקפת לעבר החיילים המצריים מעבר לתעלה. אוגוסט 1970. לצפייה ראו קישור:

2.      סרט קול שבו מפקדי מלחמת ששת הימים מדברים על משימותיהם במלחמה. אריאל שרון, אז מפקד אוגדה, מדבר על משימותיה של  אוגדתו ועל רוחו של צה"ל וכושר הלחימה של החיילים והמפקדים . הוא מציין שלא עדיפות בכוח אדם ולא טווח הארטילריה היו הגורמים לניצחון במלחמה, אלא דרך הלחימה של צה"ל והדבקות במטרה, יוני 1967. להאזנה ראו קישור:

3.      סרט שבו אלוף פיקוד הדרום אריאל (אריק) שרון מעניק אותות מלחמה למכובד בדואי. לשרון מתלווה אליו האלוף שמואל גורודיש ופמליה של קצינים שזוכים להכנסת אורחים במאהל הבדואי, נובמבר 1972. חלקו השני של הסרט הוא ללא קול. לצפייה ראו קישור:

אין תגובות: