יום חמישי, 16 במאי 2013

תעודת הוקרה מנשיא המדינה שמעון פרס לארכיון המדינה על הכנת כרך ההנצחה לחיים הרצוג


פגישת בני משפחת הרצוג באירופה, 1946. מימין: יעקב הרצוג, הרב יצחק הרצוג וחיים הרצוג. ארכיון המדינה

בכל שנה ביום א' בניסן, ראש השנה למלכים, מתקיים בבית הנשיא טקס אזכרה משותף לנשיאים ולראשי הממשלה שהלכו לעולמם. מדי שנה מתמקד הטקס בנשיא אחד ובראש ממשלה אחד. השנה, בגלל נסיעת הנשיא פרס לאירופה, נדחה הטקס ליום ראשון ג' בסיוון, 12 במאי 2013. הפעם הוקדש הטקס לנשיא חיים הרצוג ולראש הממשלה דוד בן-גוריון. לפיכך הוענקו פרסים ותעודות הוקרה לזכרם של אישים אלה על ידי הנשיא שמעון פרס ועל ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.
ארכיון המדינה זכה לקבל השנה תעודת הוקרה על הכנת הספר "חיים הרצוג הנשיא השישי: מבחר תעודות מפרקי חייו (1997-1918)". ספר זה, כמו שבעת קודמיו, מ"הסדרה להנצחת נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה" מהווה ביוגרפיה מתועדת: 183 תעודות שהכין חיים הרצוג (מכתבים פרטיים ורשמיים, נאומים ודברים שנשא בישיבות), בצירוף מבואות ותמונות. כרך זה "נערך בתבונה ובאחריות וניכר כי העורך בקיא בכל פרטיו" (יחיעם ויץ, "בין כתיבה היסטורית להנצחה", קתדרה, 134, טבת תש"ע, עמ' 165-162).
להלן שתי דוגמאות מכרך ההנצחה:
אחד הפרקים המרתקים בחייו של חיים הרצוג היה שירותו כקצין מודיעין בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה, תפקיד שהכשיר אותו לכהן פעמיים כמפקד חיל המודיעין של צה"ל. כקצין בריטי השתתף הרצוג בכיבוש גרמניה מסוף 1944 עד לכניעתה. גרמניה הנאצית נכנעה פעמיים, ב-7 במאי 1945 היא נכנעה לבעלות הברית המערביות ולאחר יומיים נכנעה גם לברית המועצות - אירוע המצוין במדינת ישראל באופן רשמי.
ב-8 במאי 1945 הגיב הרצוג על כניעת גרמניה במכתב אל הוריו: אביו, הרב הראשי לארץ-ישראל יצחק הלוי הרצוג ואמו הרבנית שרה הרצוג, ואל אחיו יעקב הרצוג, לימים מנכ"ל משרד ראש הממשלה. כמו כן דן המכתב בדאגתו לדודניתו אנט גולדברג שנעלמה בזמן השואה בצרפת. לימים נמצא מכתב אותו השליכה מהרכבת בדרכה לאושוויץ.
ב-1983 נבחר חיים הרצוג לנשיא השישי של מדינת ישראל והוא האחרון שכיהן בתפקיד זה במשך 10 שנים. מראשית כהונתו קרא להקמת ממשלת אחדות לאומית. בעקבות הבחירות לכנסת האחת-עשרה ב-1984 שהסתימו למעשה בתיקו בין גוש הימין לגוש השמאל שב וקרא, ואף פעל מאחורי הקלעים, להקמת ממשלת אחדות לאומית. הנימוקים להקמת ממשלה זאת היו התיקו הפרלמנטרי, האינפלציה שהגיעה ללמעלה מארבע מאות אחוזים בשנה והמלחמה בלבנון.
ב-5 באוגוסט 1984 הטיל את הקמת הממשלה על מנהיג המערך דאז, חבר הכנסת שמעון פרס. גם במעמד זה, שב וקרא הרצוג להקים ממשלת אחדות לאומית. ואכן בספטמבר הקים פרס ממשלת אחדות לאומית המבוססת על רוטציה בתפקיד ראש הממשלה עם מנהיג הליכוד יצחק שמיר.

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

קראתי לאחרונה את הספר "חיים הרצוג: הנשיא השישי".
הכרך ההנצחה לנשיא השישי של מדינת ישראל, חיים הרצוג, הוא השמיני במספר שהוצא ע"י גנזך המדינה במטרה להנציח את מורשת הנשיאות הישראלית. כשמו כן הוא, זהו הכרך שמוקדש לחייו ופעילותו של חיים הרצוג, הנשיא השישי של ישראל, ומתעד את מעשיו החל מילדותו באירלנד ועד מותו בשיבה טובה בישראל. הספר כולל 183 טקסטים שונים המתעדים את חייו ופועלו בצורה שאין שניה לה. ספר מומלץ לכל אדם המתעסק בהיסטוריה של הציונות – בין אם במקצועו או כתחביב.
ממש נהנתי מהקריאה :).
יש אותו באתר כותר לקריאה:
http://www.kotar.co.il/KotarApp/Viewer.aspx?nBookID=95165889