יום חמישי, 21 במרץ 2013

סיפור בתמונות: 75 שנים לעליית קיבוץ חניתה על הקרקע

ב- 21 במרס 1938, היום לפני שבעים וחמש שנים בדיוק, עלה על הקרקע קיבוץ חניתה שעל גבול לבנון, במסגרת מבצע "חומה ומגדל". במהלך מבצע זה הוקמו ברחבי הארץ בשנים 1936 - 1939 יותר מ- 50 ישובים כתגובה למרד הערבי הגדול ועל בסיס ההנחה שהקמת הישובים ופרישתם ברחבי הארץ ישפיעו בבוא היום על אופן חלוקתה, כפי שאכן קרה ב- 1947.

השיטה הייתה הקמת יישוב מוקף חומה ובו מגדל שמירה בין לילה, על אדמות שנרכשו על ידי יהודים. הרעיון התבסס על החוק העותמאני, שעדין היה בתוקף, שאסר על הריסת מבנה מקורה.
רכישת אדמות חניתה - 5,000 דונם של אדמת טרשים הררית, עוררה מחלוקת בקרב ההנהגה הציונית בגלל הסיכון הבטחוני הכרוך בהקמתה בלב אזור ערבי, בשל שאלת הטעם בהקמתה נוכח האפשרות של חלוקת הארץ על פי מוקדי התיישבות וגם משום שהאדמה באזור לא מתאימה לפיתוח חקלאי. אולם בסופו של דבר החליט בן גוריון בתחילת 1938לאשר את הרכישה. קבוצת המתנדבים שתכננה להתיישב בחניתה הציעה תוכנית: להקים מחנה במרחק קילומטר מהכביש, ולאחסן בו מזון, מים, תחמושת, ביגוד וכלי עבודה, כהכנה לעלייה לנקודת ההתיישבות הנמצאת בלב אזור של יישובים ערבים.

בבוקר ה- 21 במרס החלו 400 איש בפריצת הדרך למחנה. לעת ערב נשארה במחנה רק פלוגת הכובשים שמנתה כ- 100 אנשים. המתיישבים הותקפו כבר באותו לילה על ידי ערביי האזור ושנים מהם נהרגו. העבודה על פריצת הדרך נמשכה על אף האירועים (בימים שלאחר מכן נהרגו כמה מתיישבים נוספים). בתוך חמישה ימים הגיעו המתיישבים לחניתה תחתית. ב- 8 באפריל הצליחו המתיישבים להגיע לנקודה שבה הוקם לבסוף הקיבוץ.

לציון 75 שנים לייסודו של קיבוץ חניתה, שאמנם לא היה הראשון ולא האחרון ביישובי חומה ומגדל, אך בהחלט אחד הסמלים היותר מובהקים של התיישבות זו, והמתועד שבהם, אנו מביאים כאן כמה מן התמונות מאוסף הצלם זולטן קלוגר, השמור בארכיון המדינה. כל התמונות צולמו ביום העליה על הקרקע. האוסף, שאת חלקו אפשר לראות באתר האינטרנט של הארכיון ואת חלקו האחר במערכת הצפייה שבאולם הקריאה,  כולל תמונות נוספות של חניתה מן החודשים שלאחר מכן.


חלוץ צועד לצד פרד עמוס ציוד בדרך אל העלייה על הקרקע בחניתה

חלוצים מכשירים את הקרקע לעליית הישוב חניתה

הרב הולצברג מראש פינה נושא ספר תורה בטקס העליה על הקרקע של קיבוץ חניתה

אברהם הרצפלד (מרכיב משקפים במרכז) ומשה שרתוק – שרת (שלישי משמאל) בין חברי ההגנה והחלוצים ביום העליה על הקרקע

בניית החומה

חלוץ מדרבן את חמורו העמוס ציוד ביום העליה לקרקע

חברי ההגנה בונים את המגדל בחניתה

פריצת הדרך לחניתה

דיוקן החלוץ ביום העליה לקרקע

3 תגובות:

מאיר הולצברג אמר/ה...

בתמונה, ובה נראה אדם הנושא את ספר התורה הוא אינו הרב הולצברג מראש פינה

Unknown אמר/ה...

מניין לך?

Unknown אמר/ה...

אז מי הוא?