יום שני, 21 בינואר 2013

המשך לפרסום מרטין לותר קינג


בשבוע שעבר, פרסמנו פרסום מיוחד על קשרי ישראל עם מרטין לותר קינג, לרגל 45 שנה להירצחו ולקראת יום מרטין לותר קינג החל היום בארה"ב. בפרסום הראנו, כיצד ניסו יהודים אמריקאים ופקידים ישראלים לשכנע את מרטין לותר קינג לבקר בישראל.

יחסו של מרטין לותר קינג לישראל היה מוקד לוויכוח לפני כמה שנים. המזרחן פרופ' מרטין קרמר (נשיא מרכז שלם) פרסם מחדש בבלוג שלו מאמר שהעלה במרס 2012 על אמרה שיוחסה לקינג בה צוטט כאומר כי "כאשר אנשים מבקרים הציונות, הם מתכוונים ליהודים. אתם מדברים על אנטישמיות!".

ב 2004, טענו שני פלשתינים-אמריקאים בארה"ב כי הציטוט הזה מוטעה או מסולף. אם לסכם את טיעונם, קינג לא אמר המצוטט למעלה מכיוון שלא היה יכול להיות במקום בו נטען שאמר הדברים – קיימברידג' מסצ'וסטס – לפני הירצחו.  במחקר מפורט ומדויק, הוכיח קרמר כי קינג היה וביקר בקיימברידג' בסוף אוקטובר 1967.

כמו כן, פרסם פרופ' קרמר בפייסבוק פוסט מעניין מאוד של ביקורו המתוכנן של מרטין לותר קינג בנובמבר 1967, כנראה ביקור שתוכנן לאחר הביקור שבוטל בעקבות מלחמת ששת הימים. פרסמנו באתר ארכיון המדינה את הזמנתו של קינג ע"י ראש ממשלת ישראל, לוי אשכול ואת היענותו של קינג להזמנה.

בשעה שכתבתי את הפוסט הזה, פרסם פרופ' קרמר מאמר נוסף ובו תשובה לשאלה שנותרה פתוחה לאחר שהעלנו את הפרסום לאתר הארכיון: מדוע לא ביקר הכומר קינג בישראל במאי 1967 כפי שהבטיח לרה"מ אשכול? פרופ' קרמר מצא התשובה בתיקי האזנות הסתר שערכה לשכת החקירות הפדרלית (FBI) לקינג ולעוזריו. בשיחת ועידה שערך עם עוזריו ביולי 1967 התבטא קינג כי "אם ייסע למזרח התיכון, הוא יקלע למצב בו ארור יהיה אם יאמר זה וארור יהיה אם יאמר זאת, והוא ספג מספיק ביקורת והאשמות כולל שהוא פרו-ערבי" [התרגום שלי] וכי "אני [קינג] חושב, כי אם אלך העולם הערבי, וכמובן אפריקה ואסיה, יפרשו זאת כתמיכה במעשיה של ישראל, כאשר אני ספקן בעצמי בנושא" [התרגום שלי]

אין תגובות: