יום שלישי, 11 בדצמבר 2012

רבותיי, ההיסטוריה חוזרת – קווים לדמותה של השנה החולפת

חודש דצמבר כבר כאן, ומלבד עונת החורף הוא מבשר על עונת הסיכומים.. סיכומי שנת 2012. רגע לפני שגוגל מפרסמת את רשימת הצייטגייסט שלה בניסיון להתחקות אחר רוח התקופה, ערכנו עבורכם לכבוד המאורע המתקרב סיכום אחד משלנו, חצי שנתי, המתאר את פעילות הבלוג העברי מאז הקמתו בראשית חודש יולי השנה.
השנה החולפת הייתה עמוסת התרחשויות בזירה הבינלאומית, כמו גם בזו הפנימית. המיקרוקוסמוס הישראלי הפרטי, נע שוב בין עמוד הענן האזורי אל מול העבים המתקדרים של סופת סנדי מעל שמי ניו יורק, או בין השלכות האביב הערבי ומדד הבורסה בתל אביב. לא בפעם הראשונה, למדנו אודות חשיבות החזרה לחומרים ההיסטוריים ובחינתם לאור המציאות העכשווית, המתהווה. פעם נוספת גילינו, שההיסטוריה חוזרת על עצמה, והיא עשירה בלקחים ומסקנות, למי שמבקש ללמוד ממנה.

במסגרת הפרסומים היומיים, ביקשנו להישאר מעודכנים במבזקים המתחדשים מחד, במקביל לסקירת תיעוד העבר הרלבנטי מאידך. באופן הזה למשל, ליווינו את אירוע הספורט הגדול של השנה- האולימפיאדה בלונדון. ראש הממשלה נתניהו התייחס לפרסום זה, במפגשו עם חברי משלחת ישראל למשחקים. במישור הפוליטי, סיפקנו הצצה לפועלו של ראש הממשלה שמיר שהלך לעולמו, הצענו בחינה נוספת לסוגיית גיוס בני הישיבות עם סיום הפטור הנהוג, וגם את תקופת הבחירות הנוכחית לא השבנו ריקם. ליווינו נושאים שנגעו בשיח הציבורי, כגון דת עם פטירת מנהיג הציבור החרדי ליטאי הרב אלישיב, כלכלה בסיור בתעשיית השוקולד המקומית, וחברה עם ספיחיה של המחאה הציבורית.
 
בשנה זו, הכריז שר החינוך על הנצחת דמותם של ראשי הממשלה דוד בן גוריון ומנחם בגין בבתי הספר, ואנו מיהרנו לספק לכם חומרי רקע על מנהיגותם וחזונם. בתחום הפעיל של מדיניות החוץ, סקרנו בהרחבה את יחסי ישראל עם מצרים, גרמניה וטורקיה. פועלנו לא הסתכם רק בחשיפת חומר חסוי או נושן, אלא אף לעיתים מידי ומחייב, דוגמת הכרעת הגנז בדבר אוסף וינה ופסיקת בית המשפט בנושא. אוספים מיוחדים שהובאו לידיעת הכלל, כמו זה של החברה הישראלית הפסיכואנליטית בצירוף מכתביו המקוריים של פרויד, עוררו עניין רב. סקרנו גם את תחומי התחבורה מהימים בהם נעו בארץ על בעלי חיים, התיירות לתרמילאים שבכם, הביטחון נוכח ירי הטילים לעבר תל אביב בעת מבצע עמוד ענן, והתקשורת, ולא, לא מדובר ברפורמת שוק הסלולר, אלא דווקא בהיקף הצפייה שלכם בטלוויזיה. יש לנו עוד, והוספנו תוויות, כדי להקל עליכם את ההתמצאות במהלך החיפוש. כזכור, הזמנו אתכם לבקר כאן פיזית, ולא להסתפק רק בממד הווירטואלי.
אולם המבקרים - ארכיון המדינה
במה התעניינתם יותר מכל? ובכן, הרשומה הנצפית ביותר מאז עליית הבלוג לאוויר, הגיעה דווקא מתחום התרבות ועסקה בפרסום המיוחד אודות מכתביה של רחל המשוררת עם ציון 122 שנים להולדתה. "אהבתי כל מילה של שתי הכותבות, הן של רחל והן של הכותבת שסקרה את הכתבים", ציינה מרים באחת התגובות.

ארכיון המדינה, הארכיון הממלכתי של ישראל, כענף במשרד ראש הממשלה, מבקש לשמור על קשר עם הקוראים ולהציע עבורם ממגוון האוצרות המצויים בו שערכם רב. לצורך הגדלת חשיפתנו מול הציבור, אנו מציעים ערוצי תקשורת נוספים מלבד הבלוג העברי. אתם מוזמנים להוסיף ולבקר, במהדורה האנגלית של הבלוג (שם הפוסט הנצפה ביותר השנה מגיע דווקא ממטבחה של ראשת הממשלה גולדה מאיר עם מתכון סודי למרק עוף איכותי), כמו גם בערוץ היו-טיוב, ובחשבון הטוויטר והפייסבוק שלנו.

למרות התקופה שבה נאלצנו להיעדר ממקום העבודה, שבנו לפעילות מלאה ואנו שמחים על הגדלת מספר הקוראים מדי יום. שובו לבקר אותנו גם בשנת 2013. אנו מצדנו, נערוך עבורכם את כל מה שמעניין, אקטואלי ומרגש, ומצוי באוספים המגוונים שברשותנו ועומד על סדר היום של כולנו. עם המבט לעבר, עם הפנים לעתיד.

אין תגובות: