יום חמישי, 27 בדצמבר 2012

23 שנים להוצאתו להורג של ניקולא צ'אושסקו


לפני 23 שנים, ב 25 בדצמבר 1989, הוצא להורג ניקולא צ'אושסקו, שליטה העריץ של רומניה הקומוניסטית. היה זה למעשה אקורד הסיום של "אביב העמים" של 1989 – התנערות מזרח אירופה משלטון הקומוניזם, והפרק העקוב מדם ביותר של תקופה זו. ההפיכה החלה במהומות שפרצו בעיר טימישוארה ב 17 בדצמבר, והגיעה לשיא כאשר בעיצומה של עצרת תמיכה בשלטון הקומוניסטי ובמהלך נאום שנשא צ'אושסקו, החלו להישמע קריאות בוז ושריקות. צ'אושסקו ההמום (מראה פניו בהישמע קריאות אלו אומר הכול!). תוך זמן קצר, החלו מהומות נרחבות בבירה הרומנית, כאשר הצבא וכוחות הביטחון הרומנים מנסים לדכא ההתקוממות העממית. עד מהרה, הצטרפו רבים מהחיילים למפגינים. צ'אושסקו ואשתו הידועה לשמצה, אלנה, החליטו להימלט במסוק (עמם טס גם גיסו של צ'אושסקו, ראש הממשלה לשעבר מנאה מנסקו) מבוקרשט. הצבא הרומני כפה על המסוק לנחות , צ'אושסקו ורעייתו נלכדו, הועמדו למשפט צבאי חפוז והוצאו להורג (נחסוך לקוראי הבלוג את התמונות הללו).
 
 צ'אושסקו נמנע מלנתק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל לאחר מלחמת ששת הימים, וכך זכה למעמד מיוחד שאפשר לו להתערב ולנסות לתווך בין ישראל למצרים. ישראל השתמשה בשירותיו הטובים בגישושים הראשונים לקראת ביקורו של סאדאת בירושלים.

לפני כחודש, פרסמנו באתר ארכיון המדינה אוסף תעודות לרגל 35 שנים לביקורו של סאדאת בישראל. ישראל ומצרים העבירו מסרים זו לזו דרך רומניה ופגישה תוכננה בין שר החוץ, משה דיין לבין סגן הנשיא המצרי, חסן תוהמי בסוף נובמבר 1977. פגישה זו לא יצאה לפועל, מאחר וסאדאת הגיע בעצמו לישראל ב 19 בנובמבר 1977.

הנה פרוטוקול פגישה בין ראש הממשלה מנחם בגין לבין צ'אושסקו באוגוסט 1977. כמה נקודות מעניינות הקשורות לפגישה עצמה: התקיימה בסנאגוב, בית הקיץ של צ'אושסקו. ב 1989, צ'אושסקו ניסה להימלט לסנאגוב מבוקרשט. בפגישה השתתף גם ראש ממשלת רומניה דאז, מנאה מנסקו שנמלט עמו ב 1989. (מנסקו לא נפגע במהלך המהפכה ונפטר ב 2009). בפגישה דנו בגין וצ'אושסקו במצב במזרח התיכון ועיקר הוויכוח ביניהם היה על עצמאות לעם הפלשתינאי. צ'אושסקו, ידידו הטוב של יאסר ערפאת (הוא ציין זאת בשיחה) הדגיש את הצורך בעצמאות לפלשתינים בעוד שבגין הדגיש את אופיו הרצחני של אש"ף ולא הסכים עם צ'אושסקו על קביעתו כי אש"ף מכיר בישראל ובזכותה להתקיים.

לפי ספרו של הגנרל יון מיחאי פצ'אפה, ראש ביון החוץ הרומני שערק למערב ב 1978, צ'אושסקו היה אובססיבי ברצונו לקבל פרס נובל לשלום על תיווכו בין ישראל לערבים, ובמיוחד היה מעוניין במעמד של מתווך לשלום בין ישראל לפלשתינים.
תמונת פגישת צ'אושסקו עם בגין, אוגוסט 1977 (באדיבות אוסף הצילומים הלאומי)
 

תגובה 1:

nili אמר/ה...
התגובה הוסרה על ידי המשתמש שכתב אותה.