יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

אבא אבן - לא מה שחשבתם - במלאת עשור לפטירתו


בימים אלה אנו מציינים עשור לפטירתו של שר החוץ לשעבר אבא אבן שנפטר ב-17.11.2002. אבן היה אחד הדיפלומטים הבולטים בתולדות שירות החוץ הישראלי. הוא כיהן, בין השאר, כשגריר ישראל באו"ם ובארצות-הברית והתפרסם בעיקר בזכות התקופה הארוכה שבה כיהן כשר החוץ (1966 – 1974) שבמהלכה מילא תפקיד מרכזי בניהול  מגעים מדיניים חשובים לפני ואחרי מלחמת ששת-הימים.
אבן שנולד בדרום-אפריקה וגדל בבריטניה נודע בתור דיפלומט מקצועי בעל נימוסים אנגלו-סקסים וכנואם מזהיר בעל יכולת ביטוי גבוהה בשפות שונות (בנוסף לאנגלית ועברית המשובחות שלו שלט גם בערבית ופרסית) ובעל השכלה רחבה בתחומים מגוונים. בזכות תכונות אלה קיבל אבן דימוי ציבורי של אדם מיושב בדעתו  שאופן התנהלותו כדיפלומט וכמדינאי לא משאיר מקום למעשים ספונטניים כאשר הוא נמצא בתפקיד.
פעילותו הדיפלומטית של אבן באופן נרחב תועדה דרך עדשת המצלמה של צלמים רשמיים ועיתונאים. חלק מהתצלומים הללו נאספו באלבומים שהוענקו לאבן כתשורה ע"י גורמים שונים שאיתם נפגש והופקדו בארכיון המדינה. בין התצלומים הללו נמצאו כמה תצלומים השוברים במקצת את הדימוי "המרובע" ו"המעונב" של אבן ומראים שהיה באישיותו גם צד קליל שבא לידי ביטוי במקרים מסויימים בחייו כדיפלומט. להלן מובאים ארבעה תצלומים כאלה.

שני התצלומים הראשונים הם מביקור שערך אבן באפריל 1951 (בתקופת כהונתו כשגריר ישראל בארה"ב) בעיירה טולסה שאוקלהומה לרגל אירוע הנפקת אגרות חוב של ארגון ה"בונדס". במסגרת ביקור זה נפגש אבן עם צ'יף אינדיאני הלבוש בלבוש מסורתי והסכים לעבור מעין טקס של קבלתו לשבט האינדיאני ע"י קבלת מקטרת שלום והתעטפות בשכמיה אינדיאנית. יתכן שעצם המפגש עם מנהיג השבט היה חלק מהפרוטקול הרשמי של הביקור, אך סביר להניח שאבן היה יכול להתחמק בדרך דיפלומטית מהחלק של לבישת השכמיה. העובדה שבחר לשתף פעולה ולהתעטף בשכמיה אל מול פני המצלמה מעידה על מוכנות להשתחרר ממעטה המכובדות הדיפלומטית ולבצע בספונטניות את אותה מחווה כלפי ראש השבט.

 
  
 
התצלום השלישי הוא מביקור שערך אבן בנובמבר 1951 במיאמי שבפלורידה לרגל אירוע נוסף של הנפקת  אגרות של "הבונדס". אלבום התצלומים שתיעד את האירוע כולל גם תצלומים מהבילוי המשותף של אבן ורעייתו סוזי (שושנה) יחד עם מארחיהם לאחר תום האירוע הרשמי. במסגרת בילוי זה השתתפו בני הזוג אבן בשייט ודייג וצולמו יחד עם מארחיהם מביטים בגאווה על דג חרב גדול שנתפס במסגרת אותו דייג והוצג לראווה. יש לציין שאבן מופיע בתצלום ללא ז'קט ועניבה. אנו רואים שהדיפלומט המקצועי הרשה לעצמו להשתתף בפעילות פנאי קלילה במסגרת ביקור דיפלומטי וגם להצטלם במהלך פעילות זו ע"י בהופעה שיכולה להיתפס כלא מכובדת עבורו כשגריר.
 
התצלום הרביעי צולם כמה שנים מאוחר יותר באפריל 1955 במהלך ביקור של השגריר אבן בפילדלפיה שבפנסילבניה לרגל טקס במלאת 7 שנים להקמת מדינת ישראל. בזמן ביקור זה צולם השגריר אבן בזמן שהוא מקיש 7 פעמים על פעמון החירות (שהעתק ממנו נמצא היום בגן הפעמון בירושלים) כנגד 7 השנים שמלאו למדינת ישראל. אומנם מדובר בהשתתפות בטקס רשמי, אך גם כאן ניתן לטעון שהנכונות של אבן להקיש על הפעמון 7 פעמים אל מול פני המצלמה מעידה על היכולת שלו "לזרום" עם שילוב של אלמנט קליל במהלך הטקס. 
 
סימולי האלבומים שמהם הוצאו התמונות במערכת ארכיון המדינה:
התצלום מהטקס האינדיאני - טס-3090.
התצלום עם הדג - טס-11215.
התצלום עם הפעמון (כולל התאור באנגלית) - טס-11218..

אין תגובות: