יום חמישי, 4 באוגוסט 2016

64 שנים לפני אולימפיאדת ריו - ועדת חקירה לבדיקת השאלה: האם היה כישלון בהופעת ספורטאינו במשחקים בהלסינקי, 1952?

בעוד יומיים תפתח בריו דה ז'אנרו בברזיל האולימפיאדה ה-31. במשך 16 ימים יאבקו מעצמות הספורט  על  היוקרה הרבה שמקנה הזכייה במספר רב של מדליות. בישראל יופנו העיניים מטבע הדברים  אל המשלחת הישראלית שתהיה הגדולה אי פעם - 47 ספורטאים. כבר תקופה ארוכה שאמצעי התקשורת בישראל דנים בשאלה האם ימצא גם לישראל מקום צנוע בטבלת המדליות? 
הופעתה הראשונה של ישראל במשחקים האולימפיים הייתה יותר צנועה הן מבחינת מספר המשתתפים הן מבחינת התקוות למדליה. זה היה ביולי 1952 במשחקים האולימפיים שהתקיימו בהלסינקי שבפינלנד. המשלחת לאולימפיאדה כללה 26 ספורטאים שהתחרו ב-5 ענפים: אתלטיקה, כדורסל, קליעה, קפיצה למים ושחייה. הישגי המשלחת לא היו מרשימים בדרך כלל, למעט שני ספורטאים שבלטו מעל כולם: האצן דוד טבק והקופץ למים יואב רענן, אך גם הם לא זכו במדליות.
המשלחת הישראלית לאולימפיאדה לפני היציאה להלסינקי, 1952
צלם: פריץ כהן, לשכת העיתונות הממשלתית

.מסתבר שכבר לפני שישים וארבע שנים נשמעו טענות ורבו המקטרגים על הישגי הספורטאים הישראלים. בעיתונות בישראל נמתחה ביקורת קשה על ביצועיה של המשלחת והממשלה החליטה להקים ועדה שתברר את ביצועי המשלחת באולימפיאדה ותגיש את מסקנותיה.

חברי הוועדה היו: לוי יצחק, סגן אלוף שמואל סוחר, וחיים דגן. ועדת החקירה הגיעה למסקנה כי "הישגי הספורטאים הישראלים בהלסינקי הצדיקו בדרך כלל את השתתפותנו  באולימפיאדה". ביצועי המשלחת היו טובים מאחר וזו הפעם הראשונה שבה ישראל משתתפת במפעל האולימפי, ולאור העובדה שמתוך 70 משלחות רק 30 זכו במדליות.

הוועד האולימפי הישראלי מיהר לפרסם גילוי דעת ובו ציין "בסיפוק שהוועדה במסקנותיה הזימה את כל ההשמצות והדיבות שהופיעו בעיתונות הישראלית על פעלם והתנהגותם של חברי משלחתנו להלסינקי". הבה נקווה שלא יהיה צורך בוועדת חקירה לבדיקת הישגי הספורטאים הישראלים באולימפיאדת ריו...
.אין תגובות: