יום חמישי, 7 ביולי 2016

מבצע יונתן הימים שאחרי – אידי אמין דאדא זועם על הסרט "ניצחון באנטבה" ומאיים על ישראל

מבצע השחרור של בני הערובה באנטבה הדהים את העולם ועורר את דמיונם של יוצרים מסוגים שונים – סופרים, עיתונאים וכמובן גם יוצרי סרטים, ואין זה פלא: במבצע יונתן היו כל הרכיבים של סרט פעולה משובח – מחבלים חוטפים מטוס לארץ רחוקה, שליט עריץ מסייע להם וכוח קומנדו נועז משחרר את החטופים כאשר מפקדו נופל בקרב החילוץ. מיד לאחר ששקע האבק של מבצע יונתן החלו מפיקים שונים, בארץ ובחו"ל, בוחנים אפשרות של יצירת סרט על המבצע.

הסרטים הופקו במהירות רבה. פחות מחצי שנה לאחר המבצע, במחצית דצמבר 1976 הוקרן סרט הטלוויזיה Victory at Entebbe  ובו כיכבו כוכבים הוליוודיים יידועי שם ובהם: קירק דאגלס, ריצ'רד דרייפוס, ברט לנקסטר, אנתוני הופקינס, אליזבט טיילור ואחרים. 
כרזת הסרט (IMDB)

היצירות השונות שנעשו על מבצע יונתן הציגו את הפעולה בצורות מגוונות, אולם לכולן היה האיש הרע האולטימטיבי –  שליט אוגנדה, אידי אמין דאדא. אין פלא אפוא שהסרט הראשון שנוצר, ומן הסתם גם אלו שבאו אחריו, עוררו  את זעמו של אמין. בדצמבר 1976, שלח אידי אמין מברק לראש הממשלה יצחק רבין ובו מחה על הצגתו והצגת אוגנדה כשותפה לחטיפה. שליט אוגנדה חזר על טענתו שהוא פעל להצלת בני הערובה ואילו ישראל ניצלה את "הכנסת האורחים שלו" ושלחה חיילים "בכוונה תחילה להשמיד את חייהם של אנשים תמימים" – על אף שהחודשים שעברו  הוכיחו כי אמין וצבאו היו שותפים לחטיפה. המכתב נוסח בשפה לא דיפלומטית וכלל איומים מרומזים על ישראל: "אלו העולזים היום יסבלו בעתיד וכמה מהם יבואו ויכרעו ברך בפני לרחמים ויכתבו סיפור שונה לחלוטין על גורלם" נכתב במברק שכנראה שהוכתב על ידי אמין בעצמו.

תרגום המכתב לעברית (תרגום שלי):
הוד מעלתו ראש הממשלה רבין
תל אביב
ישראל
18 בדצמבר 1976

קיבלתי מידע בנוגע לסרט על הפשיטה הישראלית לאנטבה, המוצג כעת [בבתי הקולנוע] שקיבל תמיכה מלאה מממשלתך להפצה ברחבי העולם. אני מאמין שכל מנהיג וכל ממשלה בעולם לא היו תומכים במידע כלשהו המבוסס על תעמולה כוזבת.
העובדות בנוגע לפשיטה הישראלית הוסברו בצורה בהירה על ידי ממשלתי ב[פני] [ה]אומות המאוחדות. על כן, יהיה זה מוטעה מצד יחיד או רבים להטעות את העולם במידע כוזב על מנת להרוויח כסף ממנו. כנשיא הרפובליקה של אוגנדה והמפקד העליון של הכוחות המזוינים האוגנדים, התרתי ל[מטוס] האיירבוס הצרפתי לנחות בשדה התעופה של אנטבה מטעמים הומניטריים בלבד. אני מאמין גדול במגילת האו"ם ובעקרונותיה, אני מאמין גדול בארגון לאחדות אפריקה, התנועה הלא מזדהה ומאמין בעניין הערבי הצודק ובמאבק הפלשתיני במזרח התיכון.
על ממשלתך לדעת כי אוגנדה איננה חלשה ואנו איננו פחדנים אך, בשל אמונתנו החזקה בצורך להציל חיי חפים מפשע וקידום הבנה בינלאומית, לא פעלנו בשדה התעופה באנטבה. כל מי שיבקר בשדה התעופה הישן באנטבה יראה בבירור כי החיילים הישראלים הגיעו בכוונה תחילה להשמיד את חייהם של אנשים תמימים, כולל [חייהם של] החטופים ואכן רבים איבדו את חייהם משום שחורי הכדורים על הקירות במקום בו החטופים הוחזקו היו [בגובה] פחות ממטר מהרצפה. אני אישית וכל האוגנדים עשינו ככל יכולתנו להציל את חייהם של החטופים אך הכנסת האורחים הזו נוצלה ומנוצלת לרעה על ידי ממשלת ישראל ועל ידי אלו המציגים את הסרט המבוסס על מידע שקרי לגמרי ותעמולה.
חברי מועצת ההגנה, הצבא [האוגנדי] כולו, הממשלה וכל העם האוגנדי כולו מתייחסים ברצינות רבה לסרט כוזב זה. על ישראל הציונית לדעת כי אוגנדה לא תופתע שוב. מועצת ההגנה שהתכנסה בחודש זה קיבלה החלטה רצינית מאוד ותישאר ערנית עד שדמם של האוגנדים החפים מפשע ישולם.
אוגנדה תלחם שכם אל שכם עם כל הפלשתינאים והמדוכאים ברחבי העולם עד שישיגו את חירותם ועצמאותם. אלו העולזים היום יסבלו בעתיד וכמה מהם יבואו ויכרעו ברך בפני לרחמים ויכתבו סיפור שונה לחלוטין על גורלם. אוגנדה תישאר נחושה ותקיים את עקרונות האמת, השוויון, החירות וכבוד האדם.

אלח'אג'י פילדמרשל ד"ר אידי אמין דאדא, וי.סי.(צלב ויקטוריה), די.אס.או (אות השירות המצוין), אם.סי (הצלב הצבאי), נשיא אוגנדה לכל ימי חייו.

העתקים:
הוד מעלתו הנשיא יוסיפ ברוז מיוגוסלביה, בלגרד
הוד מעלתו פידל קסטרו, הוואנה, קובה
הוד מעלתו הנשיא סיאד ברה מסומליה, מוגדישו
המזכיר הכללי של האו"ם, ניו יורק
המזכיר הכללי של הליגה הערבית, קהיר
המזכיר הכללי של ארגון אחדות אפריקה, אדיס אבבה
הנציג הקבוע של אוגנדה האומות המאוחדות, ניו יורק (להעברה למדינות שתמכו בענינה של אוגנדה באו"ם)
מנהיג אש"ף
מנהיג החזית העממית לשחרור פלשתין
הוד מעלתו הנשיא הווארי בומדיין מאלג'יריה, אלג'יר
הוד מעלתו הנשיא חאפז אל אסד מסוריה, דמשק

אידי אמין (וויקיפדיה)

בהמשך הופקו עוד שני סרטים על מבצע יונתן: סרט טלוויזיה אמריקני נוסף: Raid on Entebbe בינואר 1977, ובהמשך אותה השנה סרט עלילתי ישראל באורך מלא – "מבצע יונתן". בסרט הישראלי כיכבו מהבולטים שבשחקני ישראל ובהם: יהורם גאון, אסי דיין, אריק לביא, שושיק שני, עודד תאומי, שמואל רודנסקי ועוד.

מעניין מה חשב אמין על הסרט הישראלי...

אין תגובות: