יום ראשון, 17 ביולי 2016

האם טורפדה הקריירה העיתונאית של גילת אנקורי?

היום העלינו באתר ארכיון המדינה פרסום בשם:"העיסוק בישראל בפרס נובל בשנות החמישים והשישים של המאה ה-20". בין השאר אנו מביאים בו ריאיון שקיימה גילת אנקורי, הידועה היום כשחקנית תאטרון וקולנוע, עם הסופר ש"י עגנון בשנת 1966 לפני שזכה בפרס נובל לספרות. הריאיון התפרסם לראשונה בעיתון בית ספרה, "גאולים א" בירושלים.
גילת אנקורי מספרת שמשפחתה גרה בשכנות לש"י עגנון בשכונת תלפיות בירושלים. הוריה תיאמו מראש את הריאיון עם עגנון שהיה ידיד המשפחה. בשעה היעודה היא הגיעה לביתו של עגנון ודפקה קלות בדלת ומשלא נענתה - שבה לביתה. אבל עגנון לא ויתר, חצה את הכביש ובא לביתה ושם היא ראיינה אותו. בין השאר סיפר לה שבזמנו כתב שירים בחרוזים ורק לאחר מכן עבר לפרוזה.
בסוף 1966 יצאה משפחת אנקורי למספר חודשים לארצות הברית כי אב המשפחה, פרופ' צבי אנקורי, לימד באוניברסיטת "אוהיו סטייט". בעת שהותם בחו"ל נודע למשפחה על זכייתו של עגנון בפרס נובל לספרות והם בירכו אותו על כך. אחד השכנים שלח להם חוברת שהוציא משרד החינוך והתרבות לרגל האירוע. מה רבה הייתה אכזבת בני משפחת אנקורי כאשר מצאו בחוברת זו את הריאיון שקיימה גילת אנקורי עם ש"י עגנון - אך בלי שקיבלה קרדיט ראוי. שמה לא הוזכר!
צבי אנקורי שיגר מכתב זועם לשר החינוך והתרבות זלמן ארן. הוא נענה שמטעמים חינוכיים הוחלט שלא לפרסם את שמה של גילת אנקורי.

אין תגובות: