יום חמישי, 21 ביולי 2016

לקראת חידוש היחסים עם גינאה - מסמכים על ניתוק היחסים ב 5 ביוני 1967

אתמול (20 ביולי 2016) התבשרנו על חידוש היחסים בין ישראל לגינאה, לאחר שנותקו לפני 49 שנים.
בתיקי משרד החוץ הנשמרים בארכיון המדינה מצאנו מסמכים המתארים את ניתוק היחסים בין המדינות, ב-5 ביוני 1967 – יומה הראשון של מלחמת ששת הימים.

מפת גינאה (Google Maps)

נחום גרשום, השגריר בקונקרי בירת גינאה, דיווח כבר ב-27 במאי, יותר משבוע לפני פרוץ המלחמה ובעיצומה של תקופת ההמתנה, כי שליטה של גינאה, אחמד סקו-טורה (Ahmed Sékou Touré), שלח מכתב הזדהות לגמאל עבד אל-נאצר, שליט מצרים. גרשום העריך במברקו כי במידה ותפרוץ מלחמה תנתק גינאה את יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל.
נחום גרשום, השגריר בקונקרי אל משרד החוץ, 27/5/1967 (ארכיון המדינה חצ 4009/15)הערכתו של גרשום התגשמה. בצהרי ה-5 ביוני הוזמן השגריר למשרד החוץ הגינאי ונמסר לו כי הוחלט לנתק את היחסים עם ישראל ועל כל הנציגים הישראלים לעזוב מיד, כולל היועצים החקלאיים.
נחום גרשום, השגריר בקונקרי אל מחלקת אפריקה במשרד החוץ, 5/6/1967 (ארכיון המדינה חצ 4009/15)במכתב אישי שכתב, מתאר גרשום את אירועי אותו היום. הוא העריך כבר מהרגע ששמע על פרוץ המלחמה כי רגע ניתוק היחסים קרב. הוא מספר כי נודע לו שנאצר שלח מברקים לכל המדינות הידידות למצרים בבקשה לנתק היחסים עם ישראל וכי החל לשמוע ברדיו הממשלתי של גינאה "מנגינות צבאיות". לכן, כאשר הגיעה ההזמנה להגיע למשרד החוץ, ידע כי הוא הוזמן לקבל הודעה על ניתוק היחסים.

נחום גרשום, השגריר בקונקרי אל מחלקת אפריקה במשרד החוץ, 5/6/1967 (ארכיון המדינה חצ 4009/15)


יש לציין, כי היחסים בין ישראל לגינאה היו מעורערים עוד מלפני המלחמה וכי הגינאים נקטו קו אנטי ישראלי חריף שכלל גינויים באו"ם ובוועידות בינלאומיות ופרסומים אנטי ישראליים באמצעי התקשורת בגינאה.
ישראל כוננה יחסים עם גינאה ב-1958, מיד לאחר שקיבלה את עצמאותה מידי צרפת. היחסים עם המדינה החדשה היו בעייתיים מן ההתחלה בשל נטייתה הפרו-סובייטית ובשל האוטוקרטיות של שליטה סקו-טורה, אחת הדמויות החשובות ביותר בדור המנהיגים הראשונים של מדינות אפריקה המשתחררת.
אחמד סקו-טורה (ויקיפדיה)גינאה הייתה המדינה היחידה באפריקה שניתקה את יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל בעקבות מלחמת ששת הימים. בורונדי השעתה את קשריה עם ישראל אך לא ניתקה את יחסיה וכך גם מאלי. רוב מדינות אפריקה ניתקו את יחסיהן עם ישראל ב-1972 וב-1973.

אין תגובות: