יום ראשון, 3 ביולי 2016

40 לפרשת אנטבה – חלק ב': השעות האחרונות שלפני מבצע החילוץ


 

רה"מ יצחק רבין לוחץ יד לאחד מן הילדים החטופים שניצלו באנטבה בעת מפגש במלון פאל בתל-אביב, 9/8/1976
צלם: משה מילנר, אוסף לע"מ 


בשבת בבוקר, ה- 3 ביולי, יום לפני מועד פקיעת האולטימטום,  המשיך להתנהל במלוא המרץ משא ומתן שלפחות על פני השטח, נמשך עד סמוך למבצע שחרור החטופים שנשארו באנטבה. בד בבד נמשכו ההכנות למבצע הצבאי. בשגרירות ישראל בפאריס שניהלה את המשא ומתן הסיקו מן הידיעות שהצטברו עד כה שחטיפת המטוס הוכנה תוך ידיעה מלאה של לוב ואוגנדה. צבא אוגנדה  משתתף באופן פעיל בשמירה על החטופים. עמדותיו של אמין מתואמות עם עמדות המחבלים. וטענתו שהוא פועל רק כמגן הומניטרי היא אחיזת עיניים.ב-11:00 הציג הרמטכ"ל למספר שרים את תכנית הפעולה הצבאית ואת הסיכונים הכרוכים בה, אך העריך שהסיכויים להצלחה גבוהים.  ב-14:00 הוא הציג לממשלה את תכנית המבצע. על פי התכנית  ימריאו מטוסי חיל האוויר משארם א-שייח לאוגנדה ב-15:30 וינחתו שם ב- 23:00. הממשלה נדרשה להחליט אם לאשר את המבצע. שר הביטחון שמעון פרס סיכם את הדילמה העומדת בפני הממשלה כעמידה בפני שתי אפשרויות קשות מאוד. האחת היא אחריות לביטחון המדינה כולה. השנייה – אחריות לביטחון כל תושב בתוכה. המשא ומתן נמשך כל העת מתוך תקווה שלא יהיה צורך בסיכון החטופים וחיילי צה"ל במבצע צבאי מורכב. בתום הישיבה אושר המבצע פה אחד על פי תכנית הפעולה שהוצגה על ידי שר הביטחון והרמטכ"ל:
ב-16:15 שוחח ראש הממשלה עם רחבעם זאבי (גנדי) בשגרירות בפאריס ונתן לו הנחיות בדבר המשך השיחות עם הצרפתים. לשכת ראש הממשלה הוציאה מסמך לתדרוך פומבי לפיו קיבלה ממשלת ישראל החלטה בישיבה לעשות הכול לשחרור מוקדם של החטופים בעזרתה של צרפת. באותה שעה כתב גזית מפאריס למנכ"ל משרד החוץ ולמזכיר הצבאי לראש הממשלה שהתקבל מידע שהמטוס נגרר לקרבת הבניין בו מוחזקים בני הערובה ואחת הדלתות נשארה פתוחה. מה המשמעות של מידע זה? האם יועברו בני הערובה למקום אחר? גזית מקבל הוראה להודיע מיידית למשרד החוץ על כל תמורה במשא ומתן. ב-21:30 הגדיר אמין את מצב המשא ומתן כאי התקדמות ודחה את עמדת ישראל לפיה יקבעו סידורי השחרור קודם.

ב-23:00, כאשר המטוסים כבר היו באוויר, התקבל מברק משגריר צרפת בקמפלה שלאור חוסר ההתקדמות במשא ומתן הוא מעריך שאין סיכוי רב לדחיית מועד האולטימטום. מזכ"ל משרד החוץ האוגנדי התקשר לשגריר הצרפתי להודיעו שאמין נענה בשלילה, כאשר ביקש מהחוטפים הארכת האולטימטום.

ב-23:30 שיגר גזית מברק נוסף אל ראש הממשלה ושר החוץ ובו הוא חוזר על כך שאמין שותף במלוא מובן המילה, שסומליה מעורבת אף היא ועל כן פועלים המחבלים בתנאים אידיאליים. אי אפשר להניח שמלחמה פסיכולוגית עמהם ודחיות תשבורנה את רוחם ותקדמנה את יעדינו. כמו כן סביר שלאמין חשוב שהחילופין יערכו על אדמת אוגנדה ואם לא כך יקרה הוא עלול למנוע בכוח את המראת המטוס עם בני הערובה לאחר הסכם. גזית ממליץ לפעול להארכת מועד האולטימטום ולהסביר שישראל אינה אחראית לתביעות המכוונות למדינות אחרות.
זמן קצר לאחר מכן, סמוך לחצות הליל, נחתו מטוסי חיל האוויר בשדה התעופה באנטבה.
דגם של שדה התעופה ומגדל הפיקוח באנטבה
מוצג בבית הצנחן ברמת-גן, אוסף לע"מ
 

אין תגובות: