יום שני, 4 ביולי 2016

מבצע אנטבה חלק שלישי: "ברגעים אלו פועלים כוחותינו במבצע חילוץ בני הערובה באוגנדה", 4 ביולי 1976

שישה ימים לאחר החטיפה יצא צה"ל ל"מבצע כדור הרעם" בפיקודו של תת אלוף דן שומרון. כחצי שעה לאחר חצות הליל שבין 3 ל-4 ביולי נחתו בנמל התעופה באנטבה בחושך מוחלט  ארבעה מטוסי הרקולס של חיל האוויר הישראלי. חיילי צה"ל שהגיחו מהם פשטו על הטרמינל בשדה התעופה באנטבה במטרה לשחרר את בני הערובה ואת צוות המטוס החטוף.בעוד המבצע הצבאי נמשך, החלו במשרד החוץ להיערך ליום שאחרי ולמהלכים המדיניים שצפויים לאחר סיומו. ב-00:02 שוחח שר החוץ יגאל אלון עם שגריר ישראל בוושינגטון שמחה דיניץ וביקש ממנו להעביר ל"זבולון"  (מזכיר המדינה הנרי קיסינג'ר) שכוח המשימה שלנו בלבד, חילץ כנראה את בני הערובה. עוד מסר שהקרב נמצא בעיצומו ולכן אין למסור כל הודעה לעיתונות. 


ב-00:30  שלח שר החוץ יגאל אלון מברק אל שר החוץ הצרפתי ודיווח לו ש"ברגע זה פועלים כוחותינו במבצע לחילוץ בני הערובה באוגנדה". הוא הדגיש שבמבצע מעורבים כוחות ישראלים בלבד, וכי הוא נערך מכיוון שלישראל לא נותרה כל ברירה אחרת. מברקים דומים נשלחו אל שרי החוץ  של גרמניה ושוויץ.
למרות המאמצים הרבים שנעשו כדי לשמור על חשאיות הפעולה החלו להתפשט ידיעות מעורפלות על הפעולה הישראלית באנטבה. בדיווחים שנרשמו בחדר המצב במשרד החוץ נמסר כי ב-01:45 התקשר שגריר צרפת בישראל אל זאב ש"ק והודיע שלפי ידיעה מקמפלה נחת מטוס צבאי בשדה התעופה באנטבה ומתנהלים שם קרבות. חמש דקות לאחר מכן קיבל השגריר מברק נוסף שבשעה 00:15 שעון אוגנדה נחתו שלושה מטוסים נוספים, נשמעו התפוצצויות, וכבו כל האורות בשדה התעופה. ש"ק ענה לו שאין לו כל ידיעות וינסה לבדוק. ב-02:05 התקבלה ידיעה מקמפלה ששדה התעופה באנטבה הותקף אחרי 23:00 שעון ישראל על ידי כוח מזויין בלתי מזוהה שנחת בשלושה מטוסים: "נראה כי שלושת המטוסים המריאו מהר מאוד. משקיפים סבורים כי ייתכן שמדובר במבצע של קומנדו ישראלי. הנסיגה המהירה של הכוח התוקף הצביעה כי הפעולה הוכתרה בהצלחה". ב-02:25 נמסר במשרד החוץ דווח על ידיעה שהפיצה סוכנות הידיעות רויטר לפיה "מטוסים בלתי מזוהים ביצעו פעולת התערבות בנמה"ת באנטבי". כתב הסוכנות העריך שאלו כנראה כוחות קומנדו ישראלים.

דיווחים שהגיעו אל חדר המצב במשרד החוץ, 4 ביולי 1976

הפעולה באנטבה הסתימה בהצלחה רבה. חיילי צה"ל הרגו את שבעת החוטפים וכ-45 חיילים אוגנדים .  בבוקר ה-4 ביולי נחתו בארץ חיילי צה"ל, בני הערובה וצוות המטוס ששוחררו. רגשות השמחה והגאווה שהתפשטו בקרב אזרחי ישראל ויהודי העולם היו עצומים, ועמדו בניגוד גמור לרגשות הדאגה העמוקה שחשו עד אותו רגע לבני הערובה. אולם על השמחה העיבה הידיעה שמפקד סיירת מטכ"ל סגן אלוף יונתן נתניהו ושלושה מבני הערובה נהרגו בפעולה. כמו כן התברר שאחת מבני הערובה, דורה בלוך, חשה ברע במהלך השבי ואושפזה  בבית חולים מקומי. היא לא חולצה אפוא והתעורר חשש כבד לגורלה. בשעות הצהריים נשלחו מברקים אל נציגויות ישראל בלונדון, ג'נבה וניו יורק שהונחו לפעול לחילוצה בכל הדחיפות "כי ברור שהיא בסכנת חיים אם תישאר באוגנדה".


אין תגובות: