יום שני, 20 ביוני 2016

וקריאות "האולה" לא נשמעו בישראל – כיצד מנעה הממשלה מלחמת שוורים בישראל, 1955

השר בן ציון דינור: "חסר לנו רק זאת."

השרה גולדה מאירסון (מאיר): "הפעם אני תומכת ברבנות הראשית".

באתר של ארכיון המדינה הועלו לאחרונה ישיבות ממשלת ישראל עד יוני 1967. המעיין בסטנוגרמות של הישיבות ימצא בהן שפע של עניינים - רובם ענייני ביטחון, כלכלה ומדינות חוץ ופנים. אולם פה ושם מצפות למעיינים הפתעות בדמות דיונים בנושאים יוצאי דופן, כמו בשאלה האם לקיים מלחמת שוורים בישראל....

ב-1955 התכוונה חברה פרטית בשם "קאן פילס", לקיים חגיגה ספרדית שתכלול מופע של "להקת הפיאסטה הספרדית הלאומית" באצטדיון רמת גן, ובמסגרתה יוצג מופע ראווה של מלחמת שוורים. הממונה על מחוז תל אביב במשרד הפנים אישר את המופע, אולם לשם קיומו נדרש גם אישור של עיריית רמת גן. לאחר שנודע בציבור על התכנית, פנו הרבנים הראשיים, הרב יצחק הרצוג והרב יצחק ניסים, במברק לראש עיריית רמת גן וביקשו ממנו למנוע את המופע, בטענה ש"זהו בניגוד גמור למוסר היהדות ולרוחה."
מלחמת שוורים במדריד, 2008,
צילם מנואל אובל, ויקיפדיה

ב-9 באוקטובר 1955 הביא שר החינוך בן ציון דינור את הנושא לדיון בממשלה. בדיון אמר שר המשפטים פנחס רוזן, שיתכן שהמופע לא יצא כלל את הפועל כי האוצר לא הקציב את מטבע החוץ הדרוש.....לדעתו מופע כזה הוא עבירה על החוק הפלילי. ראש הממשלה משה שרת טען שהמופע המתוכנן  הוא "מבחינת צער בעלי חיים", וסיכם: "רצון החברים הוא שהצגה זו לא תתקיים ושר הפנים יטפל בדבר." הממשלה החליטה להטיל על שר הפנים לפעול לביטול הצגת מלחמת שוורים.


על פי העיתונות, הממונה על מחוז תל אביב התנה את קיום המופע בתנאי ש"השור לא ייפגע בשום פנים ואופן על ידי כל כלי, פגיון, מקל וכדומה וכן ולא ידי יחס אכזרי". על קרניו יש להתקין מגנים מתאימים כדי למנוע פגיעה בשחקנים או בקהל. ב-11 באוקטובר נמסר בעיתון "מעריב", שהובטח שבמופע לא יישפך דם ובעצם "השור אינו נורא כל כך". אף על פי כן החליט הממונה על המחוז  "לאחוז את השור בקרניו" ולבטל את הרישיון למופע.


אין תגובות: