יום שני, 9 במאי 2016

9 במאי - תאריך סיום מלחמת העולם השנייה

ב 8 במאי 1945 נכנעה גרמניה הנאצית והמלחמה באירופה הסתיימה (המלחמה במזרח הרחוק נמשכה עד הודעת הקיסר היפני על כניעה ללא תנאי ב 15 באוגוסט וחתימת הסכם הכניעה במפרץ טוקיו ב 2 בספטמבר).

ברוב העולם נהוג לציין ב 8 במאי את סיום המלחמה - למעט ברוסיה ובמדינות שהיו בעבר חלק מברית המועצות. הסיבה לכך היא שטקס הכניעה לצבא הסובייטי התקיים יום למחרת, ב 9 במאי כאשר משלחת הכניעה הגרמנית נכנעה שנית - הפעם למרשל ברית המועצות גריגורי ז'וקוב. לקריאה נוספת על הכניעה של גרמניה הנאצית ניתן לקרוא כאן.
הגנרל אלפרד יודל חותם על מסמכי הכניעה בריימס, 7 במאי 1945/וויקיפדיה


בעבר פרסמנו מספר פוסטים בנוגע לסיום מלחמת העולם השנייה וכדאי להיזכר בהם היום:

1) בשנה שעברה פרסמנו את מכתביו של הנשיא חיים הרצוג להוריו בעת שירותו בצבא הבריטי. הרצוג שירת בכמה יחידות בריטיות במהלך המלחמה (ובכללם קצין מודיעין של דיביזיית המשמר המלכותית - איגוד של יחידות הפרשים השומרות על ארמון המלוכה הבריטי ונושאות בתואר הכבוד "משמר" - Guards). הרצוג סיים את המלחמה בדרגת מייג'ור (רב סרן בצה"ל) ומילא תפקיד של לוטננט קולונל (סגן אלוף בצה"ל).
חיים הרצוג בצבא הבריטי, 1944. 
צילם: דוד אלדן, לשכת העיתונות הממשלתית 


2) לפני שנתיים פרסמנו מכתב של הנשיא חיים הרצוג לאחר השתתף בכניעת קורפוס גרמני (גייס בצה"ל) ליחידתו - הקורפוס ה 30 בפיקודו של הגנרל הבריטי בראיין הורוקס.

הרצוג תיאר במכתביו את חוויותיו בצבא הבריטי - הפלישה לצרפת ב יוני 1944, שחרור פאריס באוגוסט  1944, הפלישה לגרמניה בדצמבר 1944 והלחימה עד סיום המלחמה במאי.

אין תגובות: