יום שלישי, 31 במאי 2016

42 שנים להסכם הפרדת הכוחות עם סוריה - נשיא מצרים סאדאת פועל להשגת הסכם

מלחמת יום הכיפורים הייתה מהנוראות שבמלחמות ישראל. אולם הזעזוע שגרמה המלחמה התניע תהליכים מדיניים שסופם ששינו את פני המזרח התיכון. ב-18 בינואר 1974 חתמו הרמטכ"לים של צבאות ישראל ומצרים על הסכם הפרדת הכוחות בין שתי המדינות. יומיים קודם העביר נשיא מצרים סאדאת שדר נרגש לראש הממשלה גולדה מאיר: "עתה כשאני מדבר על שלום אני מתכוון לכך". גולדה השיבה לו בלשון דומה.  

מיד לאחר מכן החל מזכיר המדינה הנרי קיסינג'ר במאמצים להביא להסכם דומה בין ישראל לסוריה שניהלו חילופי אש שעלו בקרבנות רבים. אולם המשא ומתן עם סוריה היה קשה ומסובך ולווה במשברים רבים כשברקע סכנת חידוש המלחמה. הנשיא סאדאת גילה מעורבות רבה ופנה בסוף ינואר בשדר אישי אל גולדה ודיין וביקש שישראל לא תערום קשיים בפניו בעולם הערבי ותקדם הסכם עם סוריה, משום "שהקרקע בשלה לכך".
ב-11 באפריל 1974, בעוד המשא ומתן נמשך וזוכה לתגובה עוינת בצבור בשל מלחמת ההתשה שניהלה סוריה, בצעה חוליית מחבלים פיגוע בקריית שמונה שבו נרצחו 18 ישראלים. הרצח חיזק את האווירה העוינת בישראל כלפי המשא ומתן עם סוריה. כחודש מאוחר יותר,  ב-15 במאי, נחרדה הארץ מפיגוע קשה נוסף; חוליית מחבלים שהגיעה מלבנון חדרה לעיירה מעלות, לכדה קבוצת תלמידים מטיילים מצפת והחזיקה בהם בתור בני ערובה. לאחר משא ומתן פרץ כוח של צה"ל לבית הספר שבו הוחזקו הילדים. בפריצה נתגלו כשלים והיא הסתיימה במותם של 21 תלמידים. רצח התלמידים במעלות חולל זעזוע בציבור והחליש עוד יותר את הנכונות לפשרות עם סוריה. ביום הפיגוע שלח סאדאת המודאג  שדר לראש הממשלה באמצעות מזכיר המדינה האמריקני קיסינג'ר שהעביר את השדר לגולדה דרך השגריר בוושינגטון שמחה דיניץ. בשדר, שנמסר לגולדה בפתקים, גינה נשיא מצרים את הפיגוע והביע תקווה שהוא לא יפגע במאמצי השלום. הנשיא המצרי הבטיח שכשיושג ההסכם "ישתף פעולה עם ישראל כדי להביא להפסקת פעולות רצח וחבלה".
חיילי צה"ל במהלך הפריצה לבית הספר במעלות, 15.5.1974. צילם: יעקב סער, לע"מ


.   ב-31 במאי 1974 חתמו ישראל וסוריה על הסכם הפרדת כוחות. האש בצפון פסקה ומאז ועד היום שורר למעשה שקט בגבול בין ישראל לסוריה. להלן השדר של סאדאת לגולדה מאיר:

 

אין תגובות: