יום שלישי, 12 באפריל 2016

אתר חדש - קשיים זמניים, יתרונות קבועים

אתר האינטרנט החדש של הארכיון עלה השבוע לרשת, לאחר שנים של עבודה מאומצת שנטלו בה חלק קרוב למאתיים אנשים, בארכיון ובחברות המסחריות השונות המשתתפות במאמץ.

ומיד נתגלו תקלות. באתר יש מיליוני עמודים שמעולם לא פורסמו, אבל מיליונים נוספים נתקעו בצינור כלשהו. כפתור הזמנת תיקים תקוע. על מסלול עידכון הנתונים נפל סלע. ועוד כמה כאלה.

אלה חבלי לידה. לא נעים לנו להזכיר שלפני כשנה ממשלת ארצות הברית השיקה אתר בעניין ביטוח בריאות שהושקעו בו כנראה סכומי עתק, חשיבותו האסטרטגית עבור הממשל היתה מן המעלה הראשונה, ונדרשו עוד שלושה חודשים עד שהוא פעל כהלכה. אנחנו מקווים שאתר הארכיון יפעל כהלכה בשבוע הבא, או בעוד שבועיים.

גם כאשר האתר יפעל כהלכה, הוא לא יהיה מושלם. זאת הסיבה שהעלינו בו רשימה של שיפורים צפויים שהתקנתם תארך חודשים ארוכים ולתוך שנת 2017. ואולם כבר בשלב הראשון מציע אתר ארכיון המדינה אפשרות לראות מיליוני עמודים סרוקים, ולהזמין כל תיק שטרם נסרק המעניין את המשתמש. זאת נראית לנו קפיצת מדרגה סבירה.

באחד מן העיתונים פורסם דבר קיומה של קבוצת היסטוריונים ואחרים החוששים שהעלאת האתר תפגע ביכולתם להשתמש בחומרי הארכיון. שתי טענות עיקריות בפיהם. האחת, שהעבודה עם חומרים סרוקים תהיה נחותה בהשוואה לעבודה עם נייר. והשניה, כאילו הארכיון הכפיף עצמו לצנזורה, שתחסום כעת את הגישה לתיעוד רב ובעל ערך.

הטענה הראשונה נראית לנו מוגזמת מאוד. התיעוד נסרק ברובו בצבע, וניתן לבצע עליו את כל הפעולות הרבות המצויות בתוכנות צפייה בקבצים; וניתן לעשות זאת בכל שעות השנה ובכל מקום; וניתן לעשות זאת בו זמנית על-ידי אנשים רבים, ללא שהשני ימתין שהראשון יסיים לקרוא את התיק; וניתן לעשות זאת ללא הגבלת כמותיות, במקום מגבלת עשרת התיקים שהיתה נהוגה עד עכשיו. הטענה כאילו יש מידע שנמצא רק בנייר שלא עובר לעותק הדיגיטלי נראית לנו תמוהה בשנת 2016. אנחנו מבקשים מכל הטוענים כך להתחיל לעבוד באתר ולהיווכח שארכיון המדינה שיפר את השירות, ולא הגביל אותו.

היה ויתברר שמהפכת הקידמה איננה ישימה בארכיון המדינה, ושחייבים להישאר בתנאי העבודה המיושנים - נחזור לשם. התיקים הרי לא מבוערים.

הטענה בדבר התערבות הצנזורה אינה נכונה. ראשית, מכיוון שרוב עצום של חומרי הארכיון אינם מעניינים את הצנזורה ואין לה סמכות להביע עמדה לגביהם. רק תיעוד מועט, העוסק בנושאים מסויימים, מחוייב לפי החוק בבדיקה של הצנזורה לפני הפירסום. מצב זה איננו חדש, והוא קיים כבר שנים. החידוש הוא שארכיון המדינה מוציא כעת באיוושה ענקית אחת מיליוני עמודי תיעוד, שאחוזים קטנים מהם דורשים התייחסות הצנזורה כחוק. על הקפיצה החד-פעמית הזאת יהיה צורך להתגבר. אנחנו מקווים שפרק הזמן להתמודדות תימשך חודשים, לא יותר.

אגב, תקנות העיון המגדירות מה ייפתח ומה לא, נמצאות כאן.

אין תגובות: