יום ראשון, 17 באפריל 2016

"אך לפתע עברתני רוח אביב ריח פסח עלה באפי" – 85 שנים למותה של רחל המשוררת, 16 באפריל 1931במכתבה של רחל, שנכתב לעת חג הפסח, מתלוננת רחל על אי יכולתה לעבוד ולכתוב מכתבים, על געגועיה לחברתה שולמית ועל התרופפות קשריה החברתיים ומייחסת זאת לטבעה ההפכפך:


 

המכתב הוא אחד מבין 36 מכתבים שפרסמנו לפני 3 שנים, ואשר נמצאים בארכיונה האישי של חברתה של רחל - שולמית קלוגאי, אליה ממוענים המכתבים. חמישה מן המכתבים כתבה רחל ב- 1913 מכינרת ומתקופת לימודיה בטולוז.  המכתבים האחרים הם מן השנים 1925 – 1929, התקופה שבה שהתה רחל בבית החולים בצפת  ומשנות מגוריה בתל-אביב.  שולמית קלוגאי, הידידה הקרובה הייתה משוררת וסופרת, מתרגמת ומורה. בתיקיה, נמצאות מחברות הוראה, שירים ותרגומים מפרי עטה ומכתבים רבים, ביניהם מכתביה של רחל. שולמית הייתה אחותו של הנשיא השני, יצחק בן צבי וארכיונה הוא חלק מארכיונו, שהועבר לפני מספר שנים מיד בן צבי לארכיון המדינה.
בשונה מן השירים שמביאים גם קול של חלוציות וציונות עוסקים המכתבים בעיקר בחוויות אישיות, הכאב והבדידות , הכמיהה לאהבה וחברות,  אך גם אופטימיות והומור, הרבה מאוד ביקורת על יוצרים אחרים בני תקופתה וכמה שירים שמעולם לא פורסמו.

הפרסום באתר, שעלה לפני שלוש שנים, ובו כל המכתבים,  אינו זמין לציבור כרגע עד להעלאתו של האתר החדש בקרוב. ובכל זאת ציטוטים מן המכתבים נמצאים במאמר קצר בבלוג של ארכיון המדינה על אותם מכתבים, בהם מהדהדים הצדדים הפחות מוכרים בדמותה של רחל:
 
http://israelidocuments.blogspot.co.il/2013/04/blog-post_5550.html

http://israelidocuments.blogspot.co.il/2012/09/112.html
 

אין תגובות: