יום ראשון, 8 בנובמבר 2015

יצחק נבון, הנשיא החמישי של מדינת ישראל, (2015-1921)


עם פטירתו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון ז"ל, אנו מעלים בשנית פרסום שהועלה על-ידי ארכיון המדינה: '50 שנה למבצע ביעור הבערות' -  

בשנים 1965-1963 כיהן נבון כראש האגף לתרבות במשרד החינוך והתרבות. בשירותו בתפקיד זה יזם את מבצע "ביעור הבערות", שמטרתו הקניית השכלה למבוגרים.

המבצע התנהל בשיתוף פעולה עם שלטונות צה"ל במטרה לגייס מורות חיילות לטובת המבצע.


במכתב שכתב נבון לזלמן ארן, שר החינוך והתרבות, ב-14 באוקטובר 1963, ביקש  לגייס בנות שאינן יודעות קרוא וכתוב לצה"ל בניגוד לעמדת צה"ל שטען להכבדה תקציבית.

"...המדינה מחמיצה הזדמנות נדירה לבער בורות עפ"י צו, המרכז את הנשים ומכניסן למסגרת לימודית של חובה ומציל אותן משוטטות עבריינות ופריצות. על מנת להקל, אפשר להתקין כי סוג זה של נשים, תשרתנה בצבא רק שנה או שנה וחצי..." [ארכיון המדינה, גל 4848/16].יצחק נבון, מנהל המחלקה לתרבות במשרד החינוך מתבונן באם לעשרה ילדים לומדת לקרוא, 1 במאי 1964, לשכת העיתונות הממשלתית

נבון ראה בביעור הבערות חשיבות עליונה ולכן לא הסכים לשנות את שם המבצע למרות ההקשרים השליליים הנובעים משם זה. עם תחילת המבצע עלו במשרד החינוך ובתקשורת הסתייגויות משמו בטענה שהוא פוגע ומעליב את האוכלוסיות שלהן הוא נועד. על כך השיב נבון – כי הצעות לשמות שהועלו כגון "השכלה לעם" או "השכלת יסוד" נראו בלתי מתאימות והן ממעיטות מחשיבות המבצע.


יהי זכרו ברוך.

הפרסום עלה בשני חלקים.
קישור לפרסום:

אין תגובות: