יום חמישי, 6 באוגוסט 2015

45 שנים לקבלת הסכם רוג'רס וסיום מלחמת ההתשה בתעלת סואץ – ארכיון המדינה חושף לראשונה את ישיבות הממשלה לאישור ההסכם

ב-8 באוגוסט 1970 קיבלו ישראל ומצרים את הצעת האמריקנים להפסקת אש, ובכך באה לסיומה "מלחמת ההתשה" שהתנהלה משני עבריה של תעלת סואץ. מלחמה זו, שדומה שנדחקה מתודעת הציבור, התנהלה לסירוגין בחודשים מרס 1969 – אוגוסט 1970 וגבתה מישראל מחיר דמים כואב של מאות הרוגים ואלפי פצועים. המצרים שלמו באלפי הרוגים, בהרס קשה של הערים לאורך התעלה ובמחיר כלכלי כבד. בשנת 2002 נתקבלה החלטת ממשלה על הענקת אות מלחמת ההתשה למשרתים עד לתאריך הפסקת האש. 

אות מלחמת ההתשה / ויקיפדיה
45 שנים לאחר שנדמו הדי התותחים חושף ומפרסם ארכיון המדינה לראשונה את ישיבות הממשלה הדרמטיות שנערכו ביוני – אוגוסט 1970 בשאלה אם להיענות להצעתו של מזכיר המדינה האמריקני ויליאם רוג'רס להסכם. הייתה זו ממשלת אחדות לאומית ובה חברה גם סיעת גוש חרות ליברלים (גח"ל) בראשות השר מנחם בגין. תחילה דחו חברי הממשלה את ההצעה אך עם הזמן ובעקבות לחץ כבד של נשיא ארצות הברית ניקסון, הסכימה הממשלה לקבל נוסח קצת שונה של ההצעה. הסכמת הממשלה נתקלה בהתנגדות של שרי גח"ל וב-4 באוגוסט פרשו אלו מן הממשלה.

בפרסום מועלים תשעה פרוטוקולים של ישיבות הממשלה ולראשונה יוכלו החוקרים והמעיינים לקבל את התמונה המלאה של הפרשה - את התהליך שעברו שרי הממשלה – מהתנגדות להסכמה – ואת המחלוקות הקשות ששררו בישיבותיה.

בנוסף, יוצגו לראשונה מסמכים שנאספו בספרייה הנשיאותית על שם ניקסון שנוגעים לעניין, ומסמכים נוספים מארכיון המדינה. לפרסום יצורפו תמונות כמו גם סרטי וידאו מאוספי הארכיון שמתפרסמים לראשונה, על תעלת סואץ ועל מלחמת ההתשה.

מלחמת ההתשה, 23/1/1970
מסוק בהמתנה להטסת כוחות וציוד עם סיום המבצע באי שדואן.
צילום: משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית
הפרסום יעלה לאוויר ביום ראשון 9 באוגוסט בשני חלקים, והוא מסתיים בישיבת הממשלה ב-4 באוגוסט שבה נפרדה ראש הממשלה גולדה מאיר משרי גח"ל ואמרה: 'אני מודה ומתוודה שעם כניסתי לתפקיד אמנם לא כל כך האמנתי בזה, אבל רציתי שנזכה כולנו ליום של שלום, ואם לא – אז לפחות שאצליח כפי שהצליח אשכול המנוח לשמור על השותפות הזאת. אני מצטערת שלשלום לא הגענו. אני מאוד מצטערת שנפל בחלקי לעמוד בראש הממשלה שבכל זאת חלק ממנה פרש'.

למעבר לחלק הראשון.

2 comments:

אנונימי אמר/ה...

איפה הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה???

אמיר אמר/ה...

כפי שציינו, הקישור לישיבות הממשלה יעלה לבלוג ביום ראשון (אם לדייק, בסביבות חמש אחר הצהריים).