יום שני, 17 באוגוסט 2015

תכנית הביטחון של דוד בן-גוריון, 12 ביולי 1949


משמאל לימין: דוד בן-גוריון, הרמטכ"ל יגאל ידין והמזכיר הצבאי נחמיה ארגוב, 5 באוקטובר 1950, ארכיון המדינה
 
בימים אלה פרסם הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט את המסמך "אסטרטגיית צה"ל" המגדיר את תורת הביטחון המעודכנת של צה"ל. בעקבות זאת אנו מציגים את התכנית שגיבש ראש הממשלה ושר הביטחון בן-גוריון עם תום מלחמת העצמאות ובעת שנחתמו הסכמי שביתת הנשק עם מדינות ערב.

בן-גוריון ביקש להתוות לצה"ל את ארגונו ואת דרך פעילותו בימים שבהם כבר תמה המלחמה – אך יש להיערך לקראת מלחמה נוספת אם תבוא ובה בעת להתמודד עם קליטת העלייה ההמונית, בניית הארץ וההתיישבות.

ב-19 ביוני 1949 רשם ביומנו: "החלטתי בלבי להסתלק מאחרי הצהריים מכל עבודה, עד שאברר לעצמי מה הכרחי ומה אפשרי, ואגיש הצעה לממשלה". ב-12 ביולי הגיש בן-גוריון לחברי הממשלה מכתב בו הדגיש את הצורך בבניית התעשייה, החקלאות, הספנות והתחבורה האווירית והיבשתית. צרכים אלה מחייבים "קימוצים אכזריים בתקציב הצבאי". אך עם זאת יש להשאיר מינימום שיספיק "לבל עורר יצר הרע בקרב שכנינו להתנפל עלינו". בהמשך פירט בן-גוריון את היקף הכוחות המינימלי.

הממשלה דנה במכתב ב-12 וב-15 ביולי. בישיבה השנייה אושרה תכנית הראורגניזציה של צה"ל לפי הצעתו של בן-גוריון.

המכתב של בן-גוריון לחברי הממשלה התפרסם בכרך ההנצחה לראש הממשלה דוד בן-גוריון שיצא מטעם ארכיון המדינה. מקור המכתב בארכיון דוד בן-גוריון בשדה בוקר. את המסמך של איזנקוט ניתן לקרוא כאן.
 

אין תגובות: