יום רביעי, 21 בינואר 2015

לבן מזכיר לי נשכחות


ארכיון המדינה נערך להעלות אתר אינטרנט חדש שיעמיד לרשות הציבור חומרים רבים מאוספי הארכיון. במסגרת ההכנות אנחנו עובדים כעת על אוסף סטנוגרמות מישיבות הממשלה בין 1948 ל-1967. אנחנו מציגים כאן קטעים הנראים לנו מעניינים.

"שנת חמישים סוף דצמבר
בחוץ מלחמת רוחות
השלג צנח כאן לפתע
לבן מזכיר לי נשכחות"

בשירו "חלון לים התיכון" מספר יהודה פוליקר על השלג שירד כאן לפתע, השנה הייתה שנת 50 אך השלג ירד בפברואר. שלג כבד כיסה את רוב חלקי הארץ, כולל מישור החוף, חיפה, תל אביב והנגב.
רבים מילידי הארץ נחשפו לשלג בפעם הראשונה בחייהם וכמוהם גם רבבות עולים חדשים. תנאי מזג האוויר הקשים ונזקיהם פגעו במיוחד בעולים שהגיעו באותה עת במסגרת העלייה ההמונית ושוכנו במעברות ומחנות אוהלים.
האסון הגדול ביותר שגרם השלג אירע במחנה העולים בעין שמר, שם נהרגו ארבעה עולים כשתקרת חדר האוכל קרסה תחת כ-18 טון שלג. גם בירושלים התמוטטה תקרת בית חרושת ואדם אחד נפצע קשה מאד.
זרם החשמל נותק במקומות רבים מאד וכך גם קווי הטלפון, התחבורה הציבורית בתוך הערים שותקה ובין הערים פעלה באופן חלקי בלבד. ה"מצור" על הערים ובפרט על מחנות העולים שבפרבריהן גרם למחסור במזון ומצרכים חיוניים.
נזק נגרם גם לכלכלת הארץ, שהתבססה על חקלאות ובפרט על פרדסים שבהם קרסו אלפי עצים ופרי רב קפא והושחת באופן בלתי הפיך [מתוך ויקיפדיה].

על נושא זה של נזקי החקלאות ע"י הכפור והשלג דנו בישיבה הכט' של הממשלה בתאריך כ"ח בשבט תש"י – 15.2.50. השר אליעזר קפלן שכיהן כשר האוצר וכשר המסחר והתעשייה דיווח בישיבת הממשלה: "השלג והכפור בשבוע שעבר גרמו נזקים רבים בחקלאות. משרד החקלאות בודק עתה את הדבר ואוסף את החומר כדי לברר מה הוא הנזק שנגרם לחקלאות ואם המצב מחייב איזו עזרה שהיא מצדנו..... כל משקי עמק הירדן פנו אל השר יוסף [השר דב יוסף כיהן כשר החקלאות וכשר הקיצוב והאספקה] וגם אלי בשתי תביעות: בקשה אחת לתת להם תמיכה מיוחדת, הסכום שהם בקשו הוא 100,000 ל"י; ב) לאפשר להם הלוואה לזמן ארוך.... לי זה אמנם לא לגמרי ברור אם זה הכרחי, אבל לעומת זאת, עם כל הספקות בדבר תמיכה, הייתה גם לי ההבנה, שאם הנזקים הם כה גדלים, ואולי רק כעת התחילו "להתעורר" לאחר סידור כל שהוא של נזקי המלחמה, שמוכרחים לאפשר להם הלוואה....אם תשאלו מה המקור לכסף, מהתקציב אין אני רואה כל מקור וכל אפשרות, יכולה להיות אחת משתי הדרכים: או שניתן הלוואה דרך בנק בערבות הממשלה, ויכול להיות שנמצא משהו מכספי הפיתוח....
השר ב. ש. שטרית [בכור שלום שטרית כיהן כשר המשטרה]: עלינו לקבוע בממשלה החלטה, שאם אנו ניתן הלוואות, בין אם זה מיוסד על אמת מידה מסוימת, או אם זה יהיה באופן סתמי, שזה יחול על כל הסקטורים של החקלאות".שלג 1950 קטע מתוך יומן פוקס, פברואר 1950
אין תגובות: