יום חמישי, 13 בנובמבר 2014

100 שנים למלחמת העולם הראשונה - יומן המלחמה של ליאו לסמן

לרגל 100 שנים לפרוץ מלחמת העולם הראשונה (שהשבוע ציינו את היום בו הסתיימה, לפני 96 שנים) , נציג הפעם אוסף נוסף מאוספי הארכיון הקשור למלחמה הגדולה, מלחמה שעיצבה את המאה הקודמת וגם משפיעה על חיינו כיום במגוון דרכים (די לזכור את ארגון 'דאעש' מכריז על ביטול גבולות סייקס-פיקו, כדי לזהות את מורשת המלחמה על ימינו-אנו) – יומן המלחמה של ליאו לסמן.

ליאו לסמן נולד ב 1891 בהמבורג למשפחה יהודית מבוססת (אביו היה מוציא לאור של שבועון יהודי בהמבורג -  Israelitisches Familienblatt). הוא התנדב לשנת שירות בצבא הגרמני - מסלול מיוחד לבוגרי תיכון ליצירת עתודה לקצונה ("מתנדב חד שנתי"- Einjährig-Freiwilliger) וב 2 באוגוסט 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, התנדב מיד לשירות צבאי. לסמן שירת בגדוד ארטילריית שדה – יחידה שתפקידה לתת חיפוי קרוב ליחידות חיל הרגלים בקו הקדמי (להבדיל מיחידות ארטילריה כבדה שהפגיזו יעדים בעומק שטח האויב(. לסמן שירת לאורך כל 4 שנות המלחמה, וכולן בחזית המערבית מול הצבא הצרפתי והצבא הבריטי.

לאחר המלחמה, שב לסמן להמבורג והשתלב בעסקי ההוצאה לאור של משפחתו. ב 1937 הכין לסמן יומן מלחמה מפואר ובו צירף תצלומים, מפות, מכתבים, קטעי עיתונות ותיאור מודפס של עלילותיו בצבא. בתו, אווה עין-דור, מסרה את יומן המלחמה לארכיון המדינה לפני כמה שנים והיא התירה לנו להציג צילומים מהיומן בבלוג זה. (לפני כשנתיים כתב תום שגב בעיתון "הארץ" רשימה קצרה ומרתקת על היומן –  ראו כאן).


שתי התמונות הראשונות מציגות את לסמן ביום הגיוס למלחמת העולם הראשונה. לסמן התגייס ליחידת המילואים שלו והצטייד במדים ובציוד. בימים אח"כ יצאה יחידתו למהלך הצבאי הגדול שבעזרתו קיוותה גרמניה לנצח במלחמה - הפלישה לבלגיה, ומשם לצרפת. התכנית הגרמנית, הידועה כ"תכנית שליפן", על שם הרמטכ"ל הגרמני אלפרד פון שליפן - שתכנן אותה, חזתה איגוף מסיבי של הצבא הצרפתי מכיוון בלגיה, כיתורו והשמדתו. לאחר מכן, הגרמנים תכננו העברת כל צבאם ברכבת למזרח - להבסת הרוסים. 
ליאו לסמן במדי הצבא הגרמני, 2 באוגוסט 1914. הכיתוב בתמונה "פעם ראשונה במדים" (Feldgrau - הכינוי למדי הצבא הגרמני שהיו בגווני אפור-ירוק)
ליאו לסמן במדי הצבא הגרמני. הכיתוב בתמונה "פעם ראשונה במדים (Feldgrau  היה הכינוי למדי הצבא הגרמני, שהיו בגווני ירוק ואפור)
הכיתוב בתמונה: מגולחים מלנגנוודיגן – ידיד הוותיק מהשירות הצבאי הפעיל שלי בהנובר ואני (לנגנוודיגן נמצאת ליד העיר מגדבורג במזרח גרמניה, וממזרח להנובר. כנראה בסיס הגיוס של יחידת המילואים של לסמן)


אין תגובות: