יום שלישי, 7 באוקטובר 2014

עד 120- יום הולדת לראש הממשלה השני של מדינת ישראל


איזה ראש הממשלה של מדינת ישראל גדל בכפר ערבי בין רמאללה לשכם? איזה ראש ממשלה למד באיסטנבול ואחר כך שירת בצבא הטורקי? מי אמר ב-1937: "יש לחטוף וליישב" שטחים בארץ ישראל כדי להכביד על חלוקתה? התשובה היא: משה שרת, ראש הממשלה השני של מדינת ישראל  – הזכור  לציבור יותר כשר החוץ הראשון שלה (והאיש של על השטר שערכו 20 שקלים).

האחים לבית שרתוק- עדה, משה, רבקה, גאולה ויהודה, 1913
צלם: אברהם סוסקין
משה שרת, אז שרתוק, נולד לפני 120 שנה ב-15 באוקטובר 1894, בחרסון שבאוקראינה. הוא עלה ארצה בגיל 11 עם משפחתו שהתיישבה בכפר הערבי  עין סינייה, בדרך לשכם. לאחר מכן עבר לתל אביב ולמד במחזור הראשון של גימנסיה הרצליה, שירת בצבא הטורקי והצטרף לפעילות פוליטית בתנועת הפועלים. שנים רבות עבד שרת במחלקה המדינית של הסוכנות יהודית לצדו של דוד בן-גוריון ועסק בעלייה, התיישבות וביטחון ולא רק בדיפלומטיה. 

לשרת היה כשרון מיוחד לשפות. הוא ידע רוסית (שפת אימו), עברית, ערבית, טורקית, גרמנית, אנגלית, צרפתית וקצת אידיש שלמד כילד מן הסוחרים בירושלים. הוא היה איש אשכולות שאהב מוסיקה והיה מומחה לשפה העברית, בה חידש מילים רבות, כתב שירים ואף תרגם לעברית שירים משפות אחרות. כאן אנו מביאים שיר שכתב לידידו עורך הדין צבי שוורץ, אביהן של רות דיין וראומה ויצמן, לרגל יום הולדתו החמישים.

פרקים מתולדות חייו של שרת עם כניסתו לתפקיד יו"ר הנהלת הסוכנות, 1961
צייר: יעקב פרקש (זאב)
בעת כהונתו  כראש ממשלה,לאחר פרישתו הזמנית של דוד בן-גוריון ב-1953, ניהל שרת "יומן אישי" מרתק בו סיפר על מחשבותיו ולבטיו בתקופה של מתח ביטחוני, התקפות מחבלים  בגבול ירדן ורצועת עזה ויחסים מעורערים עם ארצות הברית שסירבה למכור לישראל נשק. ביומן משתקפים יחסיו הטעונים עם בן-גוריון, שאף שירת זמן מה כשר ביטחון בממשלתו, עד שלקח שוב את המושכות וחזר לראשות הממשלה בנובמבר 1955. בין שרת לבן-גוריון היו חילוקי דעות קשים בעניין פעולות התגמול לטרור הערבי ששרת הטיל ספק ביעילותן.  

בקטע המובא כאן מתוך "יומן אישי", כרך ג, מ-27 במארס 1955, מתנגד שרת להצעת בן-גוריון לכבוש את רצועת עזה אחרי פעולת חבלה במושב פטיש שבנגב ול"סיים אחת ולתמיד את נגע ההסתננות הרצחנית". שרת הזהיר מפני יצירת נחשול חדש של פליטים. כמו כן מוצג קטע מתוך דבריו באותו נושא כעבור יומיים בישיבת ממשלה ב-29 במארס 1955, בו אמר שרת שישראל תתקשה "להחזיק בחבל זה בשני ראשיו". אי אפשר לטעון שאנו מבודדים ומופקרים ומעצמות מוכרות נשק לעולם הערבי נגד ישראל "וגם לנהוג כך שאנו חזקים מהם ולא אכפת לנו מה יאמרו, אנו עושים את שלנו." הדברים נכתבו ונאמרו על רקע איומים מצד בריטניה, צרפת וארצות הברית לפעול נגד כל מדינה שתפר את הסטטוס קוו בגבולות שנקבעו אחרי מלחמת העצמאות ("ההצהרה המשולשת") ולאור ניסיונותיה של ישראל לגייס תמיכה בינלאומית נגד האיום מצד שליט מצרים, גמאל עבד אל נאצר.
ראש הממשלה משה שרת מבקר חייל שנפצע בהפגזה על קיבוץ נחל עוז,
5 באפריל 1955
צילם: פול גולדמן, לע"מ

בארכיון המדינה שמור אוסף גדול של תעודות על פעלו של משה שרת במשרד החוץ ובמשרד ראש הממשלה. מבחר מן התעודות  התפרסם  בסדרת הספרים "תעודות  למדיניות החוץ של מדינת ישראל" ובספר הנצחה מיוחד למשה שרת עם מבואות היסטוריים ושפע תמונות וקריקטורות. ניתן לראות גרסה דיגיטלית של הספר בספרייה למינויים "כותר".
עוד על משה שרת באתר העמותה להנצחת משה שרת שגם פרסמה ספרים נוספים מכתביו.

אין תגובות: