יום שלישי, 12 באוגוסט 2014

לקיחת סמכויות משר הביטחון אריאל שרון, 12 באוגוסט 1982


שר הביטחון אריאל שרון מתדרך עיתונאים על מבצע "שלום הגליל", 11 ביוני 1982. צילם יעקב סער, לע"מ


ב-6 ביוני 1982 החל מבצע "שלום הגליל" הידוע היום גם כמלחמת לבנון הראשונה. בדיונים בממשלה שקדמו למבצע העריך שר הביטחון אריאל שרון שהמבצע יארך כ-48 שעות והוא קיווה שהמבצע לא יביא להתנגשות צבאית בין ישראל לסוריה. בישיבת הממשלה ב-5 ביוני בה הוחלט על המבצע נקבע שהמבצע יהיה לטווח של 40 ק"מ - טווח רקטות הקטיושות שאיימו אז על הגליל העליון והרמטכ"ל רפאל איתן (רפול) שרטט את קו ה-40 ק"מ על מפה שהוצגה בממשלה, לפני שרוב השרים אישרו את המבצע.
אולם בפועל במבצע נלחם צה"ל במישרין עם הצבא הסורי והוא התארך למשך שבועות וחודשים. ניתן לתארך את סיומו לאחר שלוש שנים, ב-1985, כאשר כוחות צה"ל יצאו מרוב השטח שתפסו בלבנון למעט שטח קטן, "רצועת הביטחון" בה שלט "צבא דרום לבנון" בסיוע ישראל עד שנת 2000. אולם מה שבעיקר הרגיז מספר הולך וגובר משרי הממשלה היה שהשטח שתפס צה"ל גלש יותר ויותר צפונה עד שהגיע אל ביירות וכביש ביירות-דמשק, מעבר לקו ה-40 ק"מ. מדי פעם הביא שרון לממשלה המלצות לתפוס שטחים מסוימים בלבנון וחלק מהצעותיו נדחו. אולם עיקר הביקורת נגדו הייתה על שהוא העמיד את חברי הממשלה בפני עובדות גמורות, לאחר שצה"ל תפס שטחים, המשיך לנוע צפונה והחל לצור על מערב ביירות - אזור שנשלט על ידי אש"ף, חטיבה סורית וכוחות מוסלמים-לבנוניים.
ב-8 באוגוסט, לאחר שצה"ל תפס את שדה התעופה של ביירות, הביע סגן ראש הממשלה דוד לוי תרעומת על הפעולה שפגעה באמון בין ישראל וארצות הברית ונעשתה ללא ידיעה מוקדמת של ראש הממשלה מנחם בגין. בגין השיב: "אני מבטיחך, דוד, שאני תמיד יודע, או מראש או בדיעבד". מכאן ניתן להסיק שטענתו של דוד לוי שצה"ל, לפי הוראות שרון, תפס את שדה התעופה של ביירות בלי אישור מראש של בגין הייתה כנראה נכונה.
ב-12 באוגוסט (היום לפני 32 שנים) הגיעה הביקורת על שרון לשיאה, זאת לאחר שנודע על התקדמות נוספת של צה"ל במערב ביירות. בתום ישיבה סוערת הוחלט למעשה ליטול משרון חלק מסמכויותיו על חיל האוויר ועל כוחות היבשה בשטח ולחייבו באישור מוקדם של ראש הממשלה. ההחלטה נתמכה על ידי כל השרים למעט שרון ויובל נאמן. תיאור זה מופיע בכרך ההנצחה למנחם בגין שיצא לאחרונה על ידי ארכיון המדינה.
 

אין תגובות: