יום רביעי, 15 בינואר 2014

אוסף הבולים של ארכיון המדינה


בארכיון המדינה שמור אוסף בלעדי של בולי מדינת ישראל בשנים 1948 - 2010. האוסף מונה מיליונים אחדים של בולים בשלבי הכנתם השונים-סקיצות, הדפסות ניסיון (ניסויי צבעים, מנוקב-בול משונן בשוליים להקלת התלישה, ולא מנוקב) והדפסות סופיות*, גיליונות בולים, חותמות וכן חלק מציוד ההדפסה. האוסף כולל גם את מעטפות היום הראשון (יום ההופעה) ומעטפות זיכרון לאירועים מיוחדים.
מקורות האוסף:
1.      ארכיון השירות הבולאי (רשות הדואר)- החומר הבולאי נשלח לארכיון באופן סדיר, בדומה לחומר הנשלח למנויים, ובשנת 1985 התקבל משלוח מרוכז מן השנים 1948 - 1985 המכונה "מנה לדורות".
2.      המדפיס הממשלתי- לפני כארבע שנים העביר המדפיס הממשלתי לארכיון המדינה את שארית ארכיון הדפסת הבולים שלו. החומר כולל גם מדגם של תיקי הזמנות עבודה (הדפסת בולים) שהועברו מן השירות הבולאי למדפיס הממשלתי.
אוסף הבולים ניתן לארכיון למשמורת ואינו נגיש לקהל אך ניתן להצגה בתערוכות גדולות. האוסף נרשם רק בחלקו הקטן. גליונות הבולים נשמרים במחסני הארכיון בתוך קופסאות קרטון גדולות, כעין מגשי פיצה ענקיים:                               

 


 נושאי הבולים רבים ומגוונים וכך גם הסדרות בכל נושא, לדוגמא:
חגי ישראל-חנוכה, פסח, פורים, ט"ו בשבט, יום הזיכרון, יום העצמאות ויום השואה.
ספורט-המכביה, אולימפיאדת השחמט, משחקים אולימפיים, כינוסי הפועל, טורניר כדורגל.
טבע בארץ-שמורות טבע, פרפרי ישראל, קונכיות ואלמוגים בים סוף, קוצים, פרחים, אבני חן.
נופים ואתרים בארץ-כנרת, שמורת אבשלום, ארכאולוגיה בירושלים, נצרת, ישובי ספר, קבר יתרו.
אמנות-חלונות שאגאל, חלונות ארדון, ציורי ילדים, אמנות הציור, מוזיאונים.
אישים- מנהיגים ואנשי צבא (לוי אשכול, משה שרת, משה דיין, יגאל אלון) רבנים (הרב אריה לוין, הרב מימון, ר' חיים בן עטר, האר"י), סופרים ומשוררים, אנשי רוח ותיאטרון (אורי צבי גרינברג, רחל המשוררת, לאה גולדברג, יאנוש קורצ'אק, חנה רובינא), מדענים ומוסיקאים יהודיים.
הישגים טכנולוגיים בישראל-ראשית התעופה, הישגי החקלאות, חקר החלל.
ציון ארועים הסטוריים-יובל הכרזת המדינה, שבעים שנה ל"בצלאל", יובל האוניברסיטה העברית, מאה שנה להולדת בן גוריון, חמישים שנה לאומות המאוחדות, מאה שנה לימק"א, מאה שנה לייסוד ועד הלשון העברית, מאה שנה לקו הרכבת יפו-ירושלים, ליל הבדולח, העפלה, מבצעי עלייה לארץ-מרבד הקסמים, מבצע עזרא ונחמיה, שלח את עמי, חב"ד למען ילדי צ'רנוביל.
מוסדות וארגונים-המגבית היהודית המאוחדת, הקיבוץ, קק"ל, בני ברית, יוניצ"ף, המחתרות, הנח"ל, משטרת ישראל, תנועות נוער (הנוער העובד והלומד, הצופים בישראל).
חברה וחינוך- מסרים חברתיים וחינוכיים (לא לגזענות, והדרת פני זקן, בטיחות בדרכים), ספרי ושירי ילדים, משחקי ילדים, ברכות ואיחולים, חובבי הרדיו בישראל.
תרבות יהודית וישראלית- מורשת המשפחה היהודית, תלבושות עדות, מוסיקה ומחול בישראל.
בריאות-מרכזים רפואיים, בריאות האדם, העברת מסרים בתחום הבריאות-מלחמה בעישון, סמים-לא תודה!
ארועי בולאות-תערוכות בולים, יום הבולאות.
 במלאת 44 שנים למותה של לאה גולדברג (15.1.1970) מוצגים בפניכם שני בולים מאוסף ארכיון המדינה המתייחסים ללאה גולדברג-משוררת וסופרת, מתרגמת וחוקרת ספרות עברית, דוקטור לבלשנות שמית (1933), מרצה בחוג לספרות עברית (החל משנת 1952), ראש החוג לספרות השוואתית באוניברסיטה העברית (החל משנת 1963) וכלת פרס ישראל לספרות לשנת 1970 (כיון שהיה זה לאחר פטירתה הפרס נמסר לאמה).  
גולדברג כתבה גם מחזות תאטרון למבוגרים ועסקה בתרגום לעברית של יצירות מופת (כתבים של שייקספיר, טולסטוי, צ'כוב ואיבסן). חלק גדול מיצירותיה הוקדש לילדים (בין ספרי הילדים הידועים: איה פלוטו, נסים ונפלאות, ידידי מרחוב ארנון, כובע קסמים). לאחר עלייתה ארצה באמצע שנות השלושים עבדה במערכות העיתונים של "דבר" ו"על המשמר" וכן ב"דבר לילדים וב"על המשמר לילדים".  שירים וסיפורים פרי עטה, שהתפרסמו לראשונה בעיתונות הילדים, הפכו לקלאסיקה של ספרות הילדים העברית. כך לדוגמא גם במקרה של סיפור הילדים המחורז "דירה להשכיר" שהופיע לראשונה בשנת  1948 בעיתון "על המשמר לילדים" ואויר ע"י הציירת רות שלוס.
המהדורה הראשונה של "דירה להשכיר" יצאה לאור בשנת 1959 בספריית "חלון", לגיל הרך, של ספריית פועלים עם איוריה של שושנה היימן. בשנת 1970 יצאה המהדורה החדשה, המוכרת לנו היום, עם איוריו הצבעוניים של שמואל כץ . הסיפור, שגילו כגיל המדינה, מוכר ונלמד עד היום כמעט בכל בית וגן ילדים, מה שמעיד אולי יותר מכל על כישרונה ויכולתה של גולדברג להמשיך להיות רלוונטית גם עבור דור הילדים הנוכחי.
המסר של הסיפור-בדבר ראיית הטוב והחיובי שבאחר והצורך להימנע משיפוט מהיר ומדעות קדומות-משמש גם היום בבתי ספר ככלי ללימוד קבלת האחר והשונה.
בסדרת בולי ספרי הילדים השמורה בארכיון נמצא גם הבול של "דירה להשכיר". הבול יצא ב-7.11.1984 עם האיור המוכר משער הספר "דירה להשכיר" של הצייר שמואל כץ. ערך נקוב-20 שקל, מעצב הבול: דרור בן דב. על שובל הבול מופיע הכיתוב: "בעמק יפה בין כרמים ושדות, עומד מגדל בן חמש קומות".
להלן הדפסת ניסיון של הבול רק בגווני כחול והגירסה הצבעונית הסופית של הבול: במסגרת סדרה של דיוקנאות נשים שהונפקה בשנת 1991 יצא בול המתאר את דיוקנה של לאה גולדברג בתקופות חיים שונות. בסדרה הופיעו גם רחל המשוררת ושרה אהרונסון. תאריך ההופעה-19.2.1991, ערך נקוב: 1.30 ש"ח, מעצבת: רות (בקמן) מלכא. בשובל מוצג רישום שלה לדמותם של עגנון ושלונסקי ומופיע הכיתוב:"בארץ אהבתי השקד פורח", שיר מפרי עטה.
להלן הדפסת נסיון והדפסת צבע של הבול:

 בשנת 2012 יצא בול נוסף לספר ילדים בתרגומה של לאה גולדברג: "המפוזר מכפר אז"ר" (יצירה מעובדת מרוסית על-פי שמואל מהרשק) במסגרת סדרה נוספת של סיפורי ילדים. בשנת 2013 יצא בול לשיר הילדים שלה "מה עושות האיילות" במסגרת סדרת מוזיקה ישראלית-שירי ילדים.


*דוגמא להדפסות ניסיון וניסויי צבע:
הבול מסדרת ספרי הילדים: "מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה", משירי הילדים הידועים של
ע.הלל (1959) - להלן הגירסה הסופית של הבול עם ההר בירוק ושני נסיונות צבע קודמים:הבול הופיע באותה סדרה ובאותו תאריך כמו הבול של "דירה להשכיר". ערך נקוב: 30 שקל. תאריך ההופעה-27.11.1984, איור: אלונה פרנקל, מעצב: דרור בן דב, כיתוב על השובל "מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה?"
מקורות:
1. קטלוג הבולים של ארכיון המדינה (נרשם ע"י ד"ר יהושע פרוינדליך, גנז המדינה לשעבר)
2. אתר התאחדות בולאי ישראל (בולי לאה גולדברג)
3. הספריה הווירטואלית של מט"ח
4. חמישים שנות מדינה בבולים


4 תגובות:

פוצים אמר/ה...
תגובה זו הוסרה על ידי מנהל הבלוג.
Beauty אמר/ה...
תגובה זו הוסרה על ידי מנהל הבלוג.
אנונימי אמר/ה...

לצערי התמכרי לטעם ליקוק של בולים.
אני אוהב יותר טעם של בולים משנות ה - 90. הבולים בעשור האחרון עם טעם מעט סינטטי, מעט מלוח ותפל.
שמעתי ממביני עניין שלבולים משנות קום המדינה טעם של פעם...יאמי...
האם אפשר לבוא לביקור בארכיון ולקק כמה מהבולים משנות קום המדינה ועד סוף המאה ?
אני מוכן גם לשלם דמי כניסה ודמי ליקוק אן נדרש.
תודה מראש -
זלמן פורזולך,
נווה ימים.

אוהד אמר/ה...

תגובה לא לעניין!!

כתבה יפה! מעלה נוסטלגיה.
תודה רבה לכותבת המאמר,
אוהב את כתיבתך.