יום חמישי, 9 בינואר 2014

46 שנים להחלטה להאריך את השירות הצבאי לגברים לשלוש שנים

מתגייסים חדשים לצה"ל מקבלים חיסון בבסיס תל השומר, 2.8.1990. צילם נתן אלפרט, לע"מ

ב-10 בינואר 1968 התפרסמה ידיעה על ההחלטה להאריך את השירות הסדיר לגברים בצה"ל ל-36 חודשים. ההחלטה התקבלה בוועדת השרים לביטחון ב- 4 בינואר ודווחה למליאת הממשלה ב-7 בינואר. ההחלטה נמסרה לממשלה על ידי השר פנחס ספיר שהיה ממלא מקומו של ראש הממשלה לוי אשכול שבאותה עת יצא לביקור בארצות הברית, קנדה ובריטניה.
משך השירות הצבאי עבר שינויים רבים בשנים בהן כיהן אשכול כראש ממשלה (1969-1963). בעת שאשכול נכנס לתפקיד משך השירות הצבאי לפי החוק היה שנתיים וחצי לגברים ושנתיים לנשים. אולם לנוכח רגיעה ביטחונית יחסית הביא אשכול להחלטה מִנהלית לקצר את משך השירות לגברים ל-26 חודשים ולנשים ל-20 חודשים. ההחלטה לגבי גברים התקבלה בדצמבר 1963 ולגבי נשים ב-1964. באמצע שנות ה-60 גברו איומי מדינות ערב על ישראל והחריף המתח הביטחוני. בעקבות זאת הביא אשכול  בנובמבר 1966 להחלטה מִנהלית להחזיר את השירות הצבאי לגברים ל-30 חודשים בהתאם לחוק.
מלחמת ששת הימים והמשך המאבק הביטחוני בגבולות החדשים ובתוך השטחים הביאו לעומס גדול מאוד על צה"ל. כדי למלא את המשימות שהלכו וגדלו נאלץ צה"ל לקרוא את חיילי המילואים לתקופות ארוכות ביותר ודבר זה הכביד עליהם ועל המשק הישראלי. אשכול, קודם שיצא לארצות הברית, נתן את ברכתו להארכת השירות הסדיר כדי להקל על חיילי המילואים ואף על תקציב המדינה. אמנם חיילי הסדיר שמשך שירותם הוארך בחצי שנה קיבלו בחודשים שנוספו להם תשלום של 200 ל"י לחודש לעומת 21 ל"י לחודש לחיילים "רגילים", אך בכל זאת היה זה חיסכון לעומת התשלום ששילמה המדינה לחיילי המילואים.
כאמור ההחלטה התקבלה בוועדת השרים לביטחון. השר פנחס ספיר דיווח עליה למליאת הממשלה ב-7 בינואר (לעיון, ראו רישום, ארכיון המדינה, תיק ג-7309/1) והיא פורסמה כאמור בציבור ב-10 בינואר 1968 והעיתונות דיווחה על כך. לדוגמה: אלי לנדאו, "שחרור חיילי סדיר ידחה ב-6 חודשים עד - עד מארס 1969", מעריב, 11 בינואר 1968, עמוד 2. לעיון בעיתון ראו קישור.
ההחלטה נועדה להיות זמנית ולכן היא נעשתה באמצעות צו ולא בחקיקה ראשית ואפילו לא באמצעות החלטת ממשלה. בפועל ההחלטה שרירה וקיימת עד היום, אף שהיא עוגנה בינתיים בחקיקה חדשה. בנובמבר 1974, בעקבות מלחמת יום הכיפורים, נוספה לה החלטה להחזיר את שירות הנשים בצה"ל לשנתיים מלאות בהתאם לחוק. מדי פעם הועלו יוזמות לקצר את משך השירות לגברים ו/או להאריך את משך השירות לנשים כדי לקרבו למשך השירות של הגברים.

אין תגובות: