יום שני, 9 בדצמבר 2013

"אמרו עלי שאני עשויה מפלדה, אולם גם פלדה נחלשת לפעמים" – 35 שנים לפטירת גולדה מאיר

לאחר מותו הפתאומי של לוי אשכול בחודש פברואר 1969, נבחרת גולדה מאיר להחליפו כראש הממשלה. בכך היא הופכת להיות האישה השנייה בהיסטוריה העולמית המכהנת בתפקיד זה. היא מבקשת את אמון בית המחוקקים לעמוד בראש ממשלת הליכוד הלאומי ומקבלת את אישור הכנסת ברוב של 90 קולות. ארוכה ומגוונת היתה דרכה הפוליטית של מי שהפכה לימים ראש הממשלה בישראל: פעילות בחו"ל במפלגת פועלי ציון, עשייה ענפה בהסתדרות ובסוכנות, וכן כהונה כשרת החוץ והעבודה ובמזכירות מפא"י.

ביום שישי ה-8 בדצמבר 1978, הלכה לעולמה ראש הממשלה גולדה מאיר. מכל רחבי תבל ביקשו מנהיגים ואנשים מן השורה להביע תנחומים. נשיא ארה"ב קרטר תיאר את פועלה הציבורי "כאחת הקריירות המרשימות ביותר של הנהגה ציבורית במאה זו".

חולקים כבוד אחרון - אלפים חולפים על פני קברה של גולדה בהר הרצל בירושלים
8 בדצמבר 1978 / לשכת העיתונות הממשלתית
במהלך השנים האחרונות סקר ארכיון המדינה היבטים רבים של תפקידיה הציבוריים. לרגל ציון יום פטירתה, בחרנו להביא ממבחר אוספי ארכיון המדינה חומרים אודיו-ויזואליים המאירים זוויות שונות בפועלה והשקפתה. דוגמא לכך ניתן למצוא בהשתתפות גולדה כשרת העבודה ביובל ה-30 להסתדרות שנערך בבירת הנגב בחודש דצמבר 1950. הפועלים שבתו מעבודתם על מנת לציין את היום, ואף הנוער נטל חלק במצעד יחד עם חברות כגון סולל בונה ומע"צ על ציודם. לאחר המצעד חנכה גולדה את העיר החדשה שקלטה לראשונה 164 משפחות.


לצפייה והאזנה בקטעים נוספים מן האוסף כמו גם בפרסומים הקודמים, לחצו כאן.

אין תגובות: