יום שלישי, 10 בדצמבר 2013

35 שנים למותה של גולדה מאיר – היושר האישי שמאחורי העשייה המדינית - גולדה מבקשת לשלם מכס על פריטים שהביאה מחו"ל


במלאת 35 שנים למותה של ראש הממשלה הרביעי גולדה מאיר, העלה ארכיון המדינה באתר האינטרנט שלו פרסום ובו קטעי וידאו ואודיו, וכמו כן פרסומי תעודות ארכיוניות מאוספיו שמתארים את פעילותה הציבורית (קישור לפרסום).

התיעוד שהועלה, כמו מרבית התיעוד על גולדה מאיר בארכיון המדינה, מתארים צדדים שונים בפעילותה הציבורית מתוך שלל התפקידים הבכירים שמלאה. תיעוד זה מאפשר לנו מבט רחב אל הדרך שבה מלאה תפקידים אלו ועל דמותה כפוליטיקאית, מדינאית ומנהיגה.

אולם האם יש בתיעוד הרשמי גם מסמכים שמלמדים על דמותה הפרטית? על קווי האופי של אישיותה? התשובה היא כן. בין שלל המסמכים הרשמיים, יכול המעיין לאתר תעודות שאמנם משולבות בעשייה הציבורית, אולם לוקחות אותו אל המחוזות שמעבר לה; שמלמדות למשל שגולדה מאיר הייתה לאורך כל שנות חייה מופת של צניעות ויושר אישי - היא סלדה מהתעשרות וראוותנות, הטיפה להסתפקות במועט ולא אחת ולא שתיים ויתרה על רכב השרד ועשתה את דרכה אל עבודתה בתחבורה ציבורית.

גולדה מאיר בדרך לעבודתה כמזכירת מפלגת העבודה
פברואר 1968 לע"מ
למשל מספר מכתבים שכתבו עוזריה של גולדה מאיר אל הנהלת המכס בעת ששרתה כשרת החוץ, מלמדים אותנו עד כמה שמשו עקרונות היושר האישי נר לרגליה:

ב-18 בדצמבר 1957 כתב מרדכי גזית, מנהל לשכתה של שרת החוץ, אל גובה המכס בחיפה וביקש לשחרר שלוש חבילות שנשלחו אל גולדה מאיר והגיעו לנמל חיפה בנימוק שהן מכילות כנראה חפצים אישיים וספרים בלבד. אולם בסופו של המכתב צוין ש"אם ימצאו חפצים החייבים מכס בתוך חבילות אלו, הרי תצהיר עליהם שרת החוץ בהקדם" (ראו המכתב, ארכיון המדינה חצ-4308/24).

ואמנם ששה ימים לאחר מכן כתבה רוחמה ספיר, מזכירתה של שרת החוץ, אל גובה המכס וציינה שבהמשך למכתבו של גזית מצאה גולדה בין חפציה האישיים שני פריטים עליהם היא מבקשת להצהיר: א) מצלמה קטנה לילדים בשווי של 6-5 דולר; ב) 10 קרטונים של סיגריות" (ראו המכתב, ארכיון המדינה חצ-4308/24)

כשנה מאוחר יותר, בספטמבר 1958, שב ונשלח מכתב דומה מלשכתה של שרת החוץ אל הנהלת המכס. הפעם כתבה מזכירתה שבמטענה של שרת החוץ ששבה מחו"ל, ולא עבר ביקורת של פקיד מכס, נמצא פטיפון בשווי של 14 לי"ש שנקנה בלונדון. "אודה מאוד אם תואילו להודיעני מהו שיעור המכס שמוטל על הגב' מאיר לשלם", כתבה מזכירתה ל. שרון (ראו המכתב, ארכיון המדינה חצ-4308/24).

ראוי שמידע זה יעמוד לנגד עיניהם של מי שבאים להעריך את אישיותה של גולדה מאיר.

אין תגובות: