יום שלישי, 26 בנובמבר 2013

אלבום "מצפה" (Mizpah) באתר ארכיון המדינה

עטיפת אלבום "מצפה", ארכיון המדינה
 
 
 
אחד מאוספי הצילומים החשובים של ארכיון המדינה הוא אוסף הרברט ואדווין סמואל. אוסף זה המונה כ-660 צילומים נמסר לארכיון על ידי אדווין סמואל בנו של הרברט סמואל. הרברט סמואל היה הנציב העליון הבריטי הראשון לארץ-ישראל בשנים 1925-1920 ובנו כיהן כפקיד בממשלת המנדט ובשנותיה הראשונות של מדינת ישראל.
אחד הפריטים המרכזיים באוסף זה הוא האלבום שנמסר להרברט סמואל על ידי חברי קהילת "המושבה האמריקנית" בירושלים (American Colony) סמוך לתום כהונתו.
אחת התמונות היפות בפרסום היא של גב' אנה ספאפורד (Spafford), ממייסדות המושבה, בפתח הבניין המשמש כיום כמלון "אמריקן קולוני":

 
 
 
כמו כן יש באלבום תמונות המתעדות את כינון המנדט הבריטי בארץ-ישראל (כולל עבר-הירדן), הקמת האוניברסיטה העברית בהר הצופים ותמונות נוף יפהפיות:הרברט סמואל (בלבוש לבן) מתקבל בתחנת הרכבת של ירושלים על ידי ראש עיריית ירושלים (חובש תרבוש), יולי 1920
 
 

הרברט סמואל (בכובע לבן) בעבר-הירדן, קיץ 1920
 
 

 
הרברט סמואל (בלבן) בטקס הכתרתו לנציב עליון בבניין הממשל (אוגוסטה ויקטוריה), 7 ביולי 1920
 
 
  
הנחת היסודות למכון איינשטיין בהר הצופים, 2 באפריל 1925. משמאל לימין: בלפור, סמואל, מאגנס, וייצמן ושוסטר
 
 

הכינרת
 
 
 
כמו כן כולל האלבום צילומים של אישים מרכזיים בתולדות ארץ-ישראל ובריטניה כגון: לורד אלנבי, וינסטון צ'רצ'יל, תומס אדוארד לורנס ("לורנס איש ערב") והרבנים הראשיים אברהם הכהן קוק ויעקב מאיר. האלבום המלא מתפרסם כפרסום אלקטרוני וכגלריה באתר ארכיון המדינה.
 

אין תגובות: