יום שני, 11 בנובמבר 2013

11 בנובמבר - 95 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה

היום, לפני 95 שנים ב 11:00 בבוקר, נדמו התותחים. המלחמה הגדולה, כפי שנקראה אז (וכיום ידועה כמלחמת העולם הראשונה) הסתיימה לאחר 4 שנים עקובות מדם. דרך אגב, מלחמת העולם הראשונה הסתיימה באזורנו שבוע וחצי קודם - ב 30 באוקטובר, כאשר תורכיה העותמאנית נכנעה לבעלות הברית.

בשנה הקרובה, 2014, ימלאו 100 שנים לפרוץ המלחמה ובחלקים רבים העולם (בעיקר באירופה) החלו אזכרות, טקסים ופרסום מידע רב על המלחמה. בבלוג זה ננסה להעלות השנה מסמכים שונים הנמצאים בארכיון המדינה, הקשורים למלחמת העולם הראשונה.

מלחמת העולם הראשונה היוותה קו שבר היסטורי, נקודת סיום ונקודת התחלה בעת ובעונה אחת. תוצאותיה מורגשות עד עצם היום הזה. על אף שיש נטייה להתייחס יותר למלחמת העולם השנייה בשיח הציבורי, מלחמת העולם הראשונה חשובה כמותה ואולי יותר ממנה, משום שמלחמת העולם השנייה סיימה תהליכים שהחלו במלחמה הראשונה.

במלחמת העולם הראשונה באו לסיומם 4 ממלכות עתיקות - השושלת ההבסבורגית, ששלטה בחלקים שונים של אירופה מאז המאה ה 12, שושלת בית רומאנוב ששלטה ברוסיה מן המאה ה 16, שושלת עות'מאן ששלטה בתורכיה ובמזרח התיכון למן המאה 15 ושושלת פון הוהנצולרן - שליטי פרוסיה והקיסרות הגרמנית מאז המאה ה 19 ( בפרוסיה מאז תחילת המאה 18). במלחמת העולם הראשונה החלה המהפכה הבולשביקית ברוסיה שהחלה שלטון קומוניסטי באירופה ומשם במקומות רבים בעולם. במלחמת העולם הראשונה הונחו היסודות לפשיזם ולנאציזם אך גם לרעיונות של הגדרה עצמית, האומות המאוחדות (אחריה הוקם חבר הלאומים, גלגולו הראשון של ארגון האו"ם), זכויות אדם ועוד.

תוצאות מלחמת העולם הראשונה מורגשות עד עצם היום הזה: רבים רואים בהסכם סייקס-פיקו (הסכם חשאי, בריטי-צרפתי, שחילק את את האזורים הערביים של האימפריה העותמאנית לשטחי השפעה בריטים וצרפתים) את הבסיס לסכסוכים הפוליטיים והאתניים במזרח התיכון ואת מלחמת האזרחים בסוריה כיום כתוצר של ההסכם - ולמעשה של מלחמת העולם הראשונה. לתוצאות מלחמת העולם הראשונה נוכל לקשר את בעיית הכורדים (לא זכו להגדרה עצמית ופוצלו ל 4 מדינות לאום שונות), הסכסוך הישראלי-ערבי, בעקבות הצהרת בלפור במלחמת העולם הראשונה, המלחמה בבוסניה בשנות ה 90' של המאה הקודמת. הד למלחמה ראינו גם בחודש אוגוסט - מתקפת נשק כימי במהלך מלחמת האזרחים בסוריה. הנשק הכימי הוכנס לשימוש במלחמת העולם הראשונה והוסיף ממד חדש לטבח. עוד דוגמה להשפעה ארוכת הטווח של המלחמה נמצא בתורכיה, בה נטען כי שר החוץ התורכי הנוכחי, אחמט דבוטאוגלו מוביל מדיניות של "נאו-עותמניזם": חזרה לשליטה או להשפעה העותמאנית במזרח התיכון של לפני מלחמת העולם הראשונה (וזאת בניגוד לתפיסתו של מוסטפה כמאל אטאטורק, מקימה של תורכיה המודרנית שהעביר את תשומת ליבה של תורכיה אל המערב ואל החילוניות).

בבלוג זה העלינו בעבר כמה פוסטים הקשורים למלחמת העולם הראשונה:

1) תמונות ממלחמת העולם הראשונה: סדרת צילומים המראים חיילים גרמנים בצרפת במלחמת העולם הראשונה, חלק מאוסף יצחק בן צבי.


2) צילומו של מפקד הצבא הגרמני במזרח התיכון, הגנרל אריך פון פלקנהיין וזיהויה של בתו העומדת לצידו בתחנת הרכבת של ירושלים ב 1917.כאמור, אנחנו מקוום להציג בפניכם השנה עוד מסמכים ומידע נוסף הנמצא באוספי הארכיון ולו קשר למלחמה.

אין תגובות: