יום רביעי, 11 בספטמבר 2013

תשדורת בינלאומית - הנשיא קציר והזירה המדינית / פרק 5

* לצפייה בפרקים נוספים בסדרה ראו הפניות בסיום חלק המבוא *

בתחילת חודש נובמבר 1973, נתקבל באמצעות משרד החוץ שדר מן הוותיקן בחתימת האפיפיור פאולוס השישי (שביקר בישראל כעשור קודם לכן ונתקבל בקבלת פנים רשמית). במכתבו (אנגלית) הביע האפיפיור את רחשי ליבו: הקלה גדולה הביאה הרגיעה והפסקת מעשי האיבה במזרח התיכון עם סיום ההרס והכאב. אנו נושאים תפילה למען הנפגעים בכל הצדדים ומודים לאל על שהוביל את האחראים לעשות צעד לשלום. הוא מציין את תקוותו שהמהלך יוביל להבשלת משא ומתן מועיל. בסיום דבריו הציע האפיפיור סיוע במידת יכולתו, לטובת שלום צודק שיתבסס על הדדיות ופשרות מכבדות על ידי המעורבים בסכסוך. באופן זה, טען, יאובטחו הזכויות החיוניות של הפרט והכלל. לבסוף, חתם בבקשה ממעלתו קציר לסייע באופן נבון ונחוש בהשלמת הפיוס שרק הצדדים המעורבים יכולים לתרום למענו.

תמיכה בינלאומית נרחבת הופיעה גם בקרב יהדות התפוצות, וקציר מתאר אותה בספרו האוטוביוגרפי: "כששמעתי שוב ושוב איך יהודים ברחבי העולם הפסיקו את תפילתם והחלו להתפרק מחפצי ערך כדי לתרום אותם למען ישראל, חשתי בבירור את משמעותה של אחדות הגורל היהודי". ליהודי תושב ארה"ב החרד לגורל מדינת ישראל הבטיח קציר: "לא אלמן ישראל חלילה, אנו עומדים איתן במערכה המדינית הנפתחת זה עתה, כשם שעמדנו במבחן הצבאי. אנו תפילה שצור ישראל יעמוד לימיננו אך נסמוך קודם כל על עצמנו".

שנה לאחר הלחימה, ציין קציר בנאום (אנגלית) ליהדות התפוצות לקראת שנת תשל"ה: נוכחנו יחד עמכם כי אנו נלחמים על המשכיות ההיסטוריה היהודית. הגנו חרף כל הסיכויים על ההישגים של האבות המייסדים, שביקשו להחיות את ארץ ישראל ולהפוך אותה לבית למיליוני יהודים ולמרכז לרוח היהודית.

בברכתו לאומה הישראלית לרגל השנה החדשה כבר נשקף היטב הרכיב הביטחוני שאך שנה קודם לכן לא קיבל ביטוי מוחשי רב: "לא בהתמודדות צבאית נוספת טמון הפתרון למדווי אזורנו, כתב והוסיף, עם זאת חייבים אנו לזכור, כי השלום לא יכון אלא אם כן תהיה ישראל חזקה מבחינה צבאית, כלכלית וחברתית. חולשה ורפיון לא ימנעו ממלחמה, כי אם אדרבא, עלולים לקרבה. את ברכתו חתם בדברי הנביא: "ושב יעקב ושקט ושאנן ואין מחריד".
שר החקלאות אהרון אוזן מקדם בברכה את הנשיא
במנחת בסנטה קתרינה בעת סיורו בסיני
נובמבר 1974 / לע"מ
לנשיא המדינה הייתה מעורבות נוספת בניסיון למימוש הרגיעה. לפני מסעו לארה"ב בשנת 1975, ופגישתו עם נשיא ארה"ב החדש ג'רלד פורד, ברך אותו ראש הממשלה רבין: "אני חש צורך לאחל לך הצלחה בשליחות שנטלת על עצמך. הנני מחשיב מאוד כי תסייע לנו להבהיר עד מה כנה ועמוקה מדיניות השלום של ממשלת ישראל, ונכונותנו בהקשר זה – להגיע להסדר ביניים עם מצרים. מדיניות זו אינה תולדה של חולשה ופחד, אלא פרי רצוננו להגיע אל השלום וכן, שהסדר ביניים עם מצרים רצוי ואפשרי, ובלבד שישראל תקבל תמורה שתהיה ראויה, במשמעותה הביטחונית והמדינית למה שיידרש מישראל במסגרת הסדר כזה. לא יעלה על הדעת לתבוע מישראל נסיגה משמעותית ללא תמורה המבטיחה כי בין ישראל ומצרים לא תתחדש עוד המלחמה".

אין תגובות: