יום רביעי, 11 בספטמבר 2013

גיוס כללי - תמיכת העדות ובני המיעוטים במדינת ישראל ובצה"ל / פרק 3

הדי הלחימה לא נשמעו רק בקרב הציבור היהודי בארץ. תגובות החלו זורמות אל בית הנשיא גם מנבחרי הציבור הערבי, הדרוזי והנוצרי. "כלל תושבי הכפר מביעים את תמיכתם בכל הנעשה על ידי הממשלה ובכל צעדיה לעתיד, לשם בלימת התקפת מצרים וסוריה על תושבי הארץ, ולגמור את המלחמה שנכפתה על ישראל. אנו בטוחים שצבא ההגנה לישראל יגשים את הניצחון בעזרת השם", רשם במברק לנשיא אחמד כיאל - יושב ראש המועצה מכר שמקום מושבה בגליל.

באופן דומה הועברו מכתבי תמיכה ממועצות צפוניות נוספות, דוגמת מועצת אום אל פחם ומועצת נחף שהעומד בראשה העביר את דו"ח ישיבת החירום מספר 18 שערכה המועצה בתאריך ה-21/10, כנובע מהמצב המלחמתי. "בתור אזרחי ישראל אשר חיים את חיי המדינה הרגילים עלינו לשתף פעולה ולתרום", נאמר בסיכום תוכנה. על סדר היום הוחלט למסור תרומה ע"ס 1000 ל"י מהתקציב הרגיל, ולפרסם הודעות בכפר שהפועלים מתבקשים לחזור לעבודותיהם בכל אזורי הארץ, ובמקרה של מחסור במקומות עבודה עליהם להירשם במשרד העבודה בכרמיאל. בנוסף נתקבלה החלטה על שיגור מברקי הזדהות לאישי המדינה. קציר קרא בעניין רב את הפרטי-כל שנשלח אליו והביע רחשי תודה: "גילוי מעודד בימים אלה היה הזדהותם המלאה של האזרחים הערביים והדרוזים. כל אלה ראויים להערכה".

השופט פארס פלאח העביר אף הוא מכתב עידוד ורשם: "דרוזי אני ושופט בישראל ואין זה סוד שבני שבטי הינם אחים לנשק ואזרחים טובים שותפים במדינה ולגורלה והם חלק בלתי נפרד ממנה. צו השעה הינו תרומה !! ואני מוצא חובה לאומית ונעימה לי לתרום משכורת חודש נובמבר או דצמבר למאמץ המלחמתי עבור משרד הביטחון". קציר הנרגש השיב לו בהערכה: "תודה על מכתבך, חשתי כי הוא מבטא את הדאגה הכנה של כל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת ומוצא לגורל מדינתנו".
אשת הנשיא הגברת נינה קציר בביקור תנחומים בבית משפחה דרוזית
16.10.1973 / לע"מ
לאחר סיום הלחימה העבירה הקהילה הקתולית ביפו מברק קצר לנשיא, בו הביעה תפילה לשלום צה"ל והמדינה. גם שלוחת הקהילה היוונית בעבילין שלחה מסר, וקציר באמצעות מזכירתו השיב בתודה וברגשי הערצה על הפעולות המועילות שנעשו בימי המלחמה. 

לצפייה בפרקים נוספים בסדרה ראו הפניות בסיום חלק המבוא.

אין תגובות: