יום רביעי, 11 בספטמבר 2013

סקירת מאמץ המלחמה – נשיא בחזית ובעורף / פרק 1

קציר ביקש לצפות מקרוב בעשייה הביטחונית ויצא לסקור את המאמץ המלחמתי ואת המתרחש בשטח. לטובת זאת, ביקר פצועים בבתי החולים, ואף "גנב" כלשונו ביקורים אחדים באזורי הקרבות במערב סיני וברמת הגולן. בימי הלחימה האחרונים חבר לכוחות שנמצאו ממערב לתעלת סואץ, וסיפר: "לעולם לא אשכח את המראות המזעזעים של חיילינו ההרוגים שנגלו שם לעיניי".

קציר ניהל פריסת ביקורים מקיפה ביותר בעיצומה של הלחימה, ובחן את התנהלות גורמי המטה הביטחוניים. במסגרת זו ניתן למנות סיור במשרד הביטחון אותו סיכם במילים : "נפעמתי ממה שנגלה לפני בביקורי אצלכם, מהשקידה, מהתושייה וממסירותם של העובדים הנוטלים חלק בפעולה". הנשיא פקד גם את נמל התעופה לוד [1] וצפה בקליטת הנשק החיוני שהעבירה 'אל על' ברכבת אווירית מארצות הברית. במסגרת סיור דומה בדק גם את פעילות התעשייה האווירית.

בתצלום: מטוס נורד בשיפוץ בחטיבת בדק בתעשייה האווירית [2]
מאי 1973 / לע"מ

קציר לא הסתפק בכך והתלווה להדרכה מוסדרת בקריה בתל אביב בלב מפעלי התעשייה הצבאית. ביקורים נוספים שנטל בהם חלק התקיימו במעבדות הרשות לפיתוח אמצעי לחימה - רפא"ל, ובמערך מל"ח (משק לשעת חירום), שם התרשם הנשיא "כי תכנונו של המשק לשעת חירום והפעלתו בימים אלה, מופקדים בידיים נאמנות".

קציר מבקר במודל של בונקר צבאי בתערוכה בתל אביב
לציון 25 שנה לתעשייה בישראל, מאי 1973 / לע"מ
לצפייה בפרקים נוספים בסדרה ראו הפניות בסיום חלק המבוא.

[1] בן גוריון נפטר כחודש ימים לאחר פרוץ המלחמה. שם שדה התעופה הוסב לאחר מכן ונקרא על שמו.
[2] במהלך מלחמת יום הכיפורים ביצעו מטוסי הנורד משימות מגוונות, ועמדו בעומס פעילות כבד. בשלב הראשון של המלחמה הם הטיסו אנשי מילואים לחזית בדרום. בנוסף, הטיסו מים, תחמושת, דואר ותרופות ופינו פצועים לעורף. ב-1978 יצאו הנורדים משירות.

אין תגובות: