יום שלישי, 27 באוגוסט 2013

שאלת ביטול בחינת הבגרות בתנ"ך - גרסת 1994


תלמידי תיכון "עירונית" נבחנים בבחינת בגרות, תל אביב, 28 ביוני 1971. צילם משה מילנר, לשכת העיתונות הממשלתית

בשבועות האחרונים נשמעו בצמרת משרד החינוך טענות שיש לדון בצמצום מספר בחינות הבגרות החיצוניות ובביטול הבחינות במקצועות הומניסטיים כמו היסטוריה וספרות. אין זו הפעם הראשונה שראשי המשרד מבקשים לצמצם את מספר הבחינות ולבטל בחינות במקצועות הומניסטיים.

בתחילת 1994, בעת כהונתו של שר החינוך אמנון רובינשטיין, נשמעו במערכת החינוך קולות שקראו לבטל את בחינות הבגרות החיצוניות בתנ"ך ובהיסטוריה והדבר עורר ביקורת ציבורית. ההתכתבות בתיק "לימודים בתנ"ך", גל-48621/1, מעידה על התרעומת שעורר הרעיון לבטל את הבחינות בתנ"ך.

אישים שונים, בעלי רקע מגוון, פנו אל השר רובינשטיין וביקשו למנוע קבלת ההחלטה הנ"ל. בין אלה חברי סגל בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב וחברי הכנסת נעמי חזן ויגאל ביבי, ממרצ ומהמפד"ל שהגישו מכתב משותף.

במענה לשני המכתבים שלח אליהם רובינשטיין עותק ממכתב שכתב אל ראשי החוגים להיסטוריה בארבע אוניברסיטאות בישראל. רובינשטיין הכחיש את הכוונה לבטל את לימודי התנ"ך וההיסטוריה בחטיבה העליונה של בתי הספר התיכוניים, אך הודה שנשקלת האפשרות להפוך את בחינות הבגרות במקצועות אלה מבחינות חיצוניות לבחינות פנימיות. בסופו של דבר השר רובינשטיין לא ביטל את בחינת הבגרות החיצונית בתנ"ך.

אין תגובות: