יום שלישי, 18 ביוני 2013

ילדה בצילום מלפני יותר מ 90 שנה

ארכיון צה"ל פרסם באתר שלו סדרה של צילומים הקשורים לפתיחה המחודשת של תחנת הרכבת בירושלים. מתחם הרכבת הפך למתחם של בילויים, תרבות ואוכל - תוספת מבורכת ויפה לירושלים.

באחד הצילומים, מתקופת מלחמת העולם הראשונה, מצולם הגנרל הגרמני אריך פון פלקנהיין (Falkenhayn) בעת שהגיע לביקור בירושלים ביוני 1917. הוא נראה מצולם לשמאלו של המפקד הטורקי של סוריה וארץ ישראל - ג'מאל פשה (שהתנגד נחרצות למינויו של פלקנהיין). פלקנהיין התמנה למפקד הצבא הגרמני לאחר כישלון הצבא הגרמני להכריע את המלחמה בתחילה בחודשים אוגוסט-ספטמבר. הוא זכור יותר מכול כמתכנן הקרב על ורדן בצרפת (פברואר - נובמבר 1916), שנועדה להקיז את דמו של הצבא הצרפתי, והפכה לטבח מחריד של שני הצדדים. מאוחר יותר, פיקד פלקנהיין על מבצע משולב גרמני-אוסטרי-בולגרי (בשילוב כמה יחידות טורקיות) להבסתה של רומניה באוגוסט-דצמבר 1916, שנחשב למערכה מבריקה מבחינה צבאית ואח"כ התמנה למפקד הכוחות הטורקים בסוריה ובארץ ישראל. פלקנהיין נכשל בהגנת ארץ ישראל מפני כוחותיו של אדמונד אלנבי והוחלף בפברואר 1918 וסיים את שירותו בצבא הגרמני כמפקד ארמיה באזור הים הבלטי.

בתמונה ניתן לראות ילדה העומדת לימינו של פון פלקנהיין, והיא מעניינת בפני עצמה. בכתבה שפורסמה ב"ידיעות ירושלים"  (14.6.13) כתב אשר קשר "כי הילדה שלידו כנראה קשורה למפקד הגרמני, משום שאינה דומה ולו בשערת שפם אחת לקצינים הטורקים מסביב" (...). בספר "מבט ועוד מבט על ארץ ישראל" (הוצאת משרד הביטחון ויד יצחק בן צבי, 1991) מזהה ההיסטוריון, פרופסור בנימין זאב קדר את הילדה כבתו של פלקנהיין.

לפלקנהיין הייתה בת אחד יחידה, ושמה אריקה. אריקה נישאה להנינג פון טרסקו, אחד מן ראשי הקושרים נגד היטלר במלחמת העולם השנייה. ב 21 ביולי 1944, יום לאחר כישלון ההתנקשות בהיטלר, ביים פון טרסקו התקפת פרטיזנים על מפקדתו ליד ביאליסטוק בפולין ופוצץ עצמו עם רימון יד. הוא נקבר בקבורה צבאית מכובדת, אך חודש לאחר מכן, כאשר הגסטפו גילה את מעורבותו הרבה בקשר נגד היטלר (ארנסט קלטנברונר, מפקד ה SD כינה אותו "הרוח הרעה של מחנה הבוגדים"), הוצאה גופתו מהקבר ונשרפה במשרפה של מחנה הריכוז זכסנהאוזן (מצפון לברלין). אשתו ובנותיו נעצרו, אך שוחררו מאוחר יותר.

הנה כי כן, ילדה קטנה העומדת ליד אביה בתחנת הרכבת נושאת היסטוריה מרתקת על כתפיה....

תמונתם של אריקה פון פלקנהיין ובעלה הנינג פון טרסק (מויקיפדיה)