יום חמישי, 13 ביוני 2013

התערוכה המחודשת בביתן 27 באושוויץ תחנך היום במעמד ראש ממשלת ישראל

ראש הממשלה נתניהו המריא אתמול לפולין יחד עם חמישה משרי הממשלה. במסגרת תכנית הביקור תגיע המשלחת הישראלית למחנה ההשמדה "אושוויץ", שם תחנוך את ביתן 27, שעבר שיפוץ בעלות של 30 מיליון שקלים במימון ישראלי. התערוכה הוקמה באמצעות מדינת ישראל ו'יד ושם', בסיוע ועידת התביעות ובתיאום עם המוזיאון המקומי.
במבואה לתערוכה כתובה המילה שואה בשלוש שפות / באדיבות יד ושם
היסטוריית הקמת הביתן סוקרה בהרחבה בבלוג שלנו, עם פתיחת מוזיאון יהדות פולין בוורשה בחודש אפריל. במסגרת הפרסום המיוחד שהעלינו, תוארו המגעים הרגישים שנוהלו בשנות השישים בין מדינת ישראל לרפובליקה הפולנית לטובת הקמת ביתן ישראלי במחנה. כך סיכם את המגעים שגריר ישראל בפולין אביגדור דגן: "מיכאלובסקי הודיע לי, שהוחלט סופית לא לאשר את הקמת הביתן. יתכן והייתי צריך לעבור על הודעה זו בשתיקה, אך בכל זאת עניתי. עניתי שאיש בארץ לא יבין את ההחלטה. אין יהודי בעולם שיבין, כי ממדינת ישראל אשר עליה חלמו אלפי הקורבנות של אושווינצ'ים, ואשר בה חיים היום המספר הגדול ביותר של אלה שנשארו בחיים, איש לא יבין שמישראל נמנע לעשות לזכר הקורבנות היהודים אפילו מה שאושר לעשות לגרמנים - ביתן מזרח גרמני"

בסוף שנות השבעים חודשו המגעים ונערכו הכנות לקראת פתיחת ביתן שהוגדר בשלב זה - הביתן היהודי. על מה שהתרחש מאז ועד שדרוג הביתן כיום ראו בתיעוד הוויזואלי שהצגנו.

חנוכת התערוכה המחודשת בביתן תערך היום והיא זכתה לביטוי פומבי בארץ, בפולין ובעולם. 'יד ושם' פתחה אתר ייעודי הסוקר את תערוכת הקבע החדשה במתחם. האתר מביא מדבריו של ניצול השואה אלי ויזל לרגל אירועי הפתיחה וכך הוא כותב: "לא כל הקורבנות במקום הזה היו יהודים, אבל כל היהודים היו קרבנות".
תצלומי ניצולים עם המשפחות שהקימו לאחר השואה / באדיבות יד ושם
"הגאוגרפיה של הרצח" ומראות ההשמדה / באדיבות יד ושם

אין תגובות: