יום חמישי, 30 במאי 2013

יום השבעת צבא ההגנה לישראל - יום חג ויום של חשבון נפש

השבוע מציין צבא ההגנה לישראל 65 שנה להקמתו. לרגל ציון מאורע זה, העלה ארכיון המדינה מתוך אוספיו תיעוד הקשור בניסוח פקודת הקמת הצבא. ב-30 במאי 1948, אישרה הממשלה הזמנית את פקודת ההקמה כמו גם את נוסח השבועה לצבא. למחרת היום קיבלו פקודות אלו ביטוי פומבי בעיתון הרשמי.

חודש לאחר מכן בחר עורך עיתון דבר ולימים הנשיא השלישי זלמן שזר, לציין במאמר מערכת כי אמנם "יום ההשבעה לא נחוג בישראל באופן רשמי, אבל ההמונים חשו בו כיום חג כיון שבטקס זה ניתנה הגושפנקא לקיומה של המדינה". מנגד, ביקש להביע בקול את חששו מכיבוש הבכורה בסדר היום הציוני והיישובי על ידי מערכות הצבא וההגנה, על חשבון הערכים המסורתיים של התיישבות בנייה ותרבות. שזר הדגיש כי זהו "יום חג ויום של חשבון הנפש. כי חלמנו שלא במקלע אלא בכף סיידים יושלם הבניין הראשון של המדינה העברית, כי לא בסער מלחמה אלא בעפרון בנייה יוחג חגה הראשון". הוא הצדיק את כורח המציאות שנכפתה על היישוב, והביע תקווה שהמלחמה הינה מציאות חולפת. בחתימת דבריו אמר: "הנוער שלנו מצליח במלחמה, משום שהוכשר להצליח בבנייה וחקלאות וחרושת. אנו מצליחים במלחמה מפני שפנינו לשלום ויצירה".
זלמן שזר נואם בפני מצעד צעירי תנועות הנוער
בחגיגות יום העצמאות הראשון לישראל
אצטדיון מכבי בתל אביב -  4/5/1949 (לע"מ)
תעודה זו פורסמה במסגרת ספר ההנצחה לנשיא שזר, בעריכת ד"ר חגי צורף, מתוקף חוק ההנצחה לראשי ממשלה ונשיאים שהלכו לעולמם. לצפייה בכרכים שכבר ראו אור בסדרה בקרו באתר הארכיון ובאתר כותר.

במהלך חודש מאי 2013, העניק נשיא המדינה המכהן מר שמעון פרס, אות הוקרה לארכיון המדינה על פועלו בתחום הנצחת הנשיא חיים הרצוג. להרחבה נוספת קראו כאן.

אין תגובות: