יום רביעי, 22 במאי 2013

מלחמה ושלום - תקופת כהונתו של הנשיא הרביעי אפרים קציר

השבוע נציין 40 שנה לבחירתו של אפרים קציר, לכהונה כנשיא מדינת ישראל. בפרסום נוסף בנושא, סקרנו את הוויכוח הפנימי שהתלהט במפלגת השלטון, בדבר הצגת מועמד מוסכם מטעמה לתפקיד. קציר, שחצה את קו הגמר במירוץ לנשיאות, ביקש "ללכת בדרך קודמיו, וכמותם להרים קרן ישראל ולעצב את מוסד הנשיאות לסמל המלכד את האומה וערכיה". 
 
ב-10 באפריל 1973, בישיבת הכנסת המיועדת לבחירת נשיא המדינה, ציין יו"ר הכנסת ישראל ישעיהו, כי הנשיא הנבחר הסמיך אותו להודיע כי אם ייבחר לתפקיד, ישנה את שם משפחתו מקצ'לסקי לקציר. במעשה זה, ביקש לחקות בדרכו את אחיו הגדול אהרן, שנרצח שנה קודם לכן בפיגוע בנמל התעופה לוד. תוקף ניתן לכך גם במכתב לאזרח מודאג, שביקש ממנו שלא לשמר את שמו הלועזי עם היכנסו לתפקיד הנעלה. בתום ההצבעה במליאה, עמד מניין הקולות על 66 לטובת אפרים קציר מול 41 קולות שצבר מתמודד הימין אפרים אלימלך אורבך.

ב-24 במאי, נערך טקס ההשבעה הרשמי במליאת הכנסת, בליווי תקיעת השופר בביצוע אנשי תזמורת צה"ל. קציר העביר לאומה את נאומו הראשון בתפקיד. בדבריו, הודה לקודמו, סקר את מחצית היובל לישראל וסיכם את הישגי המדינה שאוכלוסייתה מונה שלושה מיליון נפש, כמו גם את יעדיה הנכספים לעתיד. ההתקדמות המדעית רבה, ציין, ומוכרח שתהיה לישראל אמירה מוסרית רוחנית בהוויה המודרנית המתחדשת. מעין קריאת כיוון לעולם כולו, מתוך מורשתה וחזונה.

הנשיא היוצא זלמן שז"ר מברך את הנשיא הנכנס קציר
עם סיום נאום השבעה בכנסת - 25/4/1973
באדיבות לשכת העיתונות הממשלתית
בתום נאומו של קציר בכנסת, סיכם היו"ר ישעיהו: "הנני מביא לך ברכה בעלותך על כס נשיא מדינת ישראל בירושלים, עיר דוד ושלמה. יהיה רצון שכסאך יהיה נכון במעגלי צדק ומשפט ומישרים, ובימי כהונתך תרבה הדעת, ישבתו מלחמות ויזרח אור השלום עלינו, על סביבותינו ועל כל העולם".

אכן, אור השלום עוד הספיק לזרוח בשלהי כהונתו, עם ביקורו הרשמי של נשיא מצרים סאדאת בישראל במגעי השלום בין המדינות, אך באותה העת עוד נשבו במזרח התיכון בעיקר רוחות מלחמה, ואלו נשאו עמן את מלחמת יום הכיפורים, שפרצה חודשים ספורים לאחר קבלתו את התפקיד הרם. מעט לאחר היבחרו מצא עצמו קציר נשיא מכהן של עם במלחמה, עם הישמע האזעקה שבישרה את תחילת התקיפות.

באתר רשת ב', ניתן להאזין להשבעתו ולהתרשם מהשקפותיו.

אין תגובות: