יום חמישי, 2 במאי 2013

הביתן היהודי באושוויץ - מפעל הנצחה לאומי

בפרסום הקודם, סקרנו בהרחבה את פרשת הביתן הישראלי במחנה אושוויץ, כפרק ביחסי ישראל פולין. כאמור, הקמת הביתן לא יצאה אל הפועל, והוחלט כי הנצחת הקורבנות היהודים תבוצע במסגרת מה שכונה - הביתן היהודי. בדצמבר 1977, יצאה משלחת מישראל, על מנת לסייע בעיצוב הביתן היהודי במחנה. הביתן, המציג את ההיסטוריה של המרטירולוגיה היהודית, נחנך באפריל 1978. להלן צילומי ביקור המשלחת ועבודתם, כפי שנמסרו לנו באדיבות ארכיון בית לוחמי הגטאות.
כמה מחברי המשלחת שיצאה לאושוויץ לסייע בעיצוב הביתן היהודי
צבי שנר, יצחק ארד רודניצקי ומיכל ארד - דצמבר 1977
ארכיון התצלומים / בית לוחמי הגטאות

ישיבה של הגוף שתכנן ועיצב את הביתן היהודי במחנה אושוויץ
שני מימין: יצחק ארד רודניצקי - דצמבר 1977
צילום: z. loboda / מוזיאון אושוויץ

הכניסה לביתן היהודי בבלוק מס' 27 באושוויץ, נחנך באפריל 1978
 ארכיון התצלומים / בית לוחמי הגטאות
משנת 1960, מוצגות במחנה תצוגות לאומיות בעשרות ביתנים. תחזוקת הביתנים והתכנים המוצגים בהם, נמצאת בסמכות מדינות שונות שאזרחיהן נספו במחנה בזמן המלחמה - כשבשנים האחרונות חודשו ורועננו חלק מן התצוגות. בביתן היהודי, מספר 27, מוצגת מ-1968, תקופת השלטון הקומוניסטי בפולין, תצוגה הכוללת בעיקר תמונות ישנות בשחור-לבן של יהודים בגטאות ובמחנות.          

בשנת 2005, ביקר במקום ראש הממשלה אריאל שרון, יחד עם שגריר ישראל בפולין דוד פלג, ומזכיר הממשלה ישראל מימון. לדברי מימון, שרון התרשם ש"אם ישראל לא תיקח אחריות על המקום, אף אחד לא יטפל בו". 
בעקבות זאת, החליטה הממשלה בישיבה מיוחדת לציון יום הזיכרון הבינלאומי הראשון להנצחת קורבנות השואה, על פרויקט שימור וחידוש הביתן. במסגרת החלטת ממשלה נוספת שנתקבלה לאחרונה בנושא, הוגדר לכך תקציב מיוחד. הפעילות הישראלית לקידום הפרויקט נשאה פרי, כאשר במהלך ביקור רשמי של ראש הממשלה נתניהו בפולין בשנת 2013 נחנכה התערוכה המחודשת בביתן

יש לנו עוד, על תחילת הקשר המיוחד בין מדינת ישראל לרפובליקה הפולנית - צפו כאן.

אין תגובות: