יום שני, 13 במאי 2013

שבעים שנה לעליה למצפה גבולות בנגב המערבי - מקבץ תמונות

מצפה גבולות  במערב הנגב, שעלה על הקרקע ב- 12 במאי ,1943 היה הראשון מבין שלושת המצפים – שלוש נקודות יישוב יהודיות שהוקמו בנגב בימי מלחמת העולם השנייה. שני המצפים האחרים הם רביבים שעלה על הקרקע ב- 7 ביולי ובית אשל שעלה על הקרקע בחודש אוגוסט של אותה שנה.
במלאת שבעים שנים להקמתו של מצפה גבולות מוצגות כאן חמש תמונות שצולמו על ידי הצלם  זולטן קרוגר בשנים הראשונות לקיומו של המצפה. האוסף של קלוגר שמור בארכיון המדינה.

הרקע להקמת המצפים:
בספר הלבן משנת 1939 נקבעו "תקנות הגבלה" על רכישה ויישוב של קרקעות בארץ ישראל על ידי יהודים. בתגובה לכך, בהתאם להחלטה של התנועה הציונית, הוגברו רכישות קרקע על ידי הקרן הקיימת לישראל. עליהן הוקמו שלוש יחידות התיישבות שייעודן הראשוני היה בחינת הקרקע והאקלים לקראת התיישבות עתידית, ניסויי חקלאות, ובחינת תגובת הבריטים למהלך כזה. בהתאם לכך הוקם מצפה גבולות כתחנת ניסיון חקלאית (מצפה). שלוש שנים אחר כך שימש המצפה בסיס יציאה במבצע להקמת 11 הנקודות במוצאי יום כיפור 1946. לאחר מלחמת העצמאות הועתק היישוב למקומו הנוכחי, כקילומטר צפונית מזרחית למצפה.

שלושת המצפים הוקמו בתבנית אחידה - חצר מרובעת מוקפת חומה, ובפינתה מגדל תצפית. בצלע אחת של הריבוע מבני המגורים, ובצלע השנייה מבני השירות. תבנית הבניה ניכרת בתמונותיו של קלוגר.
חשיבות המצפים הייתה בהחזקת הקרקעות שנרכשו בנגב והגברת הביטחון באזור. המידע הרב שנצבר בשלושת המצפים בעניין דרך החיים באזור, העבודה החקלאית והקשרים עם הבדווים סייעו להקמת הנקודות.

 
אזור המגורים של קיבוץ גבולות מאחורי גדר מבוצרת

חברי קיבוץ גבולות פורקים משאית ליד חצר הקיבוץ

חלוץ זורע את השדות בקיבוץ גבולות בנגב
מגדל התצפיות והגדר המבוצרת בקיבוץ גבולות בנגב

שקיעה ליד קיבוץ גבולות בנגב

עוד על הקמת מצפה גבולות מתוך עדות אישית של אחד ממקימיו: http://www.gvulot.org.il/index.php/2008-01-25-13-44-44/2008-09-17-12-28-37
תעודות רבות מתקופת ההקמה של המצפה שמורות בארכיון הציוני המרכזי: http://www.zionistarchives.org.il/Pages/ArchiveSearchResults.aspx?k=גבולות&t=T2&v=&p=1

בחודשים הקרובים, לקראת מועד 70 שנה לרביבים ולבית אשל, נעלה תמונות מאוספינו שצולמו שם

אין תגובות: