יום שני, 15 באפריל 2013

ד' באייר - יום נפילת גוש עציון

בד' באייר תש"ח, 13 במאי 1948 - יום לפני הכרזת העצמאות של ישראל, נפל גוש עציון. גוש עציון - המורכב מהיישובים כפר עציון, רבדים, משואות יצחק ועין צורים – הוקם בין השנים 1943-47. רוב תושביו (למעט רבדים – השייך לשומר הצעיר) היו בני הציונות הדתית. עם החלטת החלוקה באו"ם ב-29 בנובמבר 1947, מצאו עצמם תושבי הגוש בתוך שטח ערבי צפוף, ותחת מתקפה הולכת וגוברת מצד ערביי אזור חברון ובית לחם. לגוש הייתה חשיבות אסטרטגית מן המעלה הראשונה, מאחר והוא שלט על ציר התנועה בדרום לצפון לכיוון ירושלים וריתק אליו כוחות ערביים לא סדירים גדולים, שיכלו לתקוף את ירושלים.
מפקדת ההגנה בירושלים ניסתה להעביר תגבורת ואספקה בשיירות לגוש עציון, אך אפשרות זו הפכה לבלתי אפשרית לאחר  ש"מחלקת ההר" (הל"ה) שיצאה לעזרת הגוש באמצע ינואר 1948 הושמדה, וקרב שיירת נבי דניאל, שהצליחה להגיע לגוש ולהביא לו אספקה הותקפה  ע"י כוחות ערביים לא סדירים, והושמדה אף היא; 14 מלוחמיה נהרגו והשאר הסגירו את נשקם וציודם לבריטים תמורת מעבר חופשי ובטוח לירושלים.
עם התעצמות הקרבות בירושלים – מבצע "יבוסי" (סוף אפריל – תחילת מאי 1948) ומבצעי "נחשון" ו"הראל" לפריצת הדרך לירושלים – לחץ הפיקוד בירושלים על הכוח בגוש עציון למנוע תנועה ערבית בכביש. הלוחמים בגוש תקפו תחבורה ערבית בכביש – ובכלל זה כלי רכב של הלגיון הערבי. הלגיון הערבי (ג'ייש אל-ערבי בערבית) , להלכה חלק מן הצבא הבריטי,  אך למעשה כבר כוח הפועל עצמאית לפי הוראות עבדאללה מלך עבר הירדן, החל לתקוף באש כבדה את גוש עציון. התקפה של בלתי סדירים, עם חיפוי של הלגיון, נהדפה ב-12 באפריל וכן ב-4 במאי . ב-13 במאי עלה כוח של הלגיון, יחד עם מאות לוחמים ערבים בלתי סדירים ובקרב קשה כבש את הגוש. לאחר כניעתם, נרצחו יותר ממאה מגיני כפר עציון ע"י לוחמים ערבים בלתי סדירים. בישובים האחרים, התערבו חיילי הלגיון ומנעו פגיעה בנכנעים. הפצועים הועברו לירושלים והשבויים נלקחו למחנות שבויים בעבר הירדן ושוחררו עם הסכם שביתת-הנשק עם ירדן באפריל 1949.
מצורף לפרסום זה, דוח בכתב יד (ודוח מודפס באנגלית) של מפקד הנוטרים בגוש עציון, יעקב אלטמן על הדיפת התקפה ערבית גדולה ב-14 בינואר 1948. יעקב אלטמן שימש מפקד הנוטרים – משטרת הישובים העבריים (Jewish Settlement Police) בגוש עציון ואח"כ נפל בקרב ב-13 במאי 1948, כסגן מפקד גוש עציון. ילדיו שבו לגוש עציון לאחר מלחמת ששת הימים והקימו מחדש את כפר עציון – בו הם מתגוררים עד עצם היום הזה. 

אין תגובות: